Těším se na vás v ateliéru Řipská 25, Praha 3 u Jiřího z Poděbrad a v ateliéru v Horních Štěpanicích :)

16.6.2019 - Vernisáž oblastní výstavy výtvarných a řemeslných děl lokálních umělců v Horních Štěpanicích

Zahájení výstavy výtvarných děl amatérských a profesionálních výtvarných umělců, Horní Štěpanice
2 minuty čtení

To, že máme druhý ateliér v Krkonoších, už přece jen pár lidí ví. Že jsme zahajovali otevření ateliéru výstavou obrazů malířky Zuzany Tvrdíkové, to už jste možná také postřehli. Ale že v cestě prezentace výtvarného ateliéru budeme pokračovat, to jsem nevěděla ani já sama. Tedy, přála jsem si to, ale neměla jsem celý rok sílu další výstavu organizovat.

Jsem členkou hasičského dobrovolného sboru v Horních Štěpanicích. Každý rok pořádáme tradiční pouť. Letos jsme s děvčaty obnovily při pouti i tradici řemeslných trhů a vernisáž se prostě nabízela. Ale sežeňte místní umělce, když skoro žádné neznáte. Hornoštěpaničáci pomohli a dali dohromady 21 výtvarníků od Špindlu až po Semily.

Ale vyhráno nebylo :D A co že bylo nejtěžší? Přesvědčit amatérské výtvarníky a řemeslníky, aby se neostýchali svá výtvarná díla veřejně vystavit. Byť v tak malé vesničce jako jsou Horní Štěpanice na Benecku. Profesionály jsem pobízet nemusela. Nejsou to “rozmazlení Pražáci, kteří musejí vystavovat jen v Mánesu a jen s profíkama”.

Nakonec se vše povedlo a většina potvrdila svoji účast a ve smluvené dny i dorazila. Nejdřív bylo třeba vyklidit ateliér
(práce na 6 hodin), díla shromáždit, roztřídit a v sobotu před vernisáží svépomocí nainstalovat. Bez našeho lektora
MgA. Jiřího Kučery a jeho ženy Petry Kučerové (studio Cave Canem) bych dokončení instalace jen stěží zvládla.
A za to jim DĚKUJI! Děkuji i ostatním, kteří si přijeli nainstalovat svoje díla sami.

Je pravdou, že v sobotu v půl sedmé večer jsem vlekla nohy za sebou, ale do postele jsem se dostala. A byla jsem šťastná. Opravdu. Bohužel jsem v noci nespala, neboť o pouti vždy večer vystupuje kapela a hraje se až do tří do rána. A že se taková hudba nese akustickým údolím dobře, si dovedete všichni představit.

Zahájení oblastní výstavy obrazů v Horních Štěpanicích, Benecko

 

A bylo ráno, byla neděle, den D. Dokončit úpravy, natřít alespoň dveře, vytrínu, vylepit pár kreseb našich štěpanických studentů a pomoc při nájezdu prodejců na řemeslné trhy, bylo to nejnutnější, co se muselo do začátku vernisáže stihnout.
Dále bylo třeba odhánět zvědavce z galerie i ty, kteří hlásili: “Ale my už nepřijdeme!” Galerie byla celé dopoledne nedobytná. Hlídali i prodejci, kteří seděli před galerií :D

Postupně mi docházelo, že si už úvodní řeč nestihnu připravit. Vernisáž začínala ve 13.30 a ještě jsem se rychle běžela převléct a hodit něco do žaludku. Když jsem se blížila ke galerii, překvapilo mě, kolik lidí už chtělo dovnitř, ale nešlo to. Omlouvám se. Musela jsem ještě rozlít vína, vodu, kofolu, vysypat brambůrky a tyčinky, nasměrovat světla na díla a Štěpán Šír (děkuji) mi pomohl schovat šňůry od prodlužovaček pod izolepu, aby se nikdo nezranil.

Ve čtvrt na dvě už jsem pod psychickým nátlakem dveře otevřela. Sice jsou to dveře opravdu odolné, ale člověk nikdy neví.
A došlo mi, že je to opravdové, že jde do tuhého. Že je to tady a že nemůžu utéct. A ani bych nemohla, protože do galerie vcházely proudy milovníků umění. S kamarádkou jsme se shodli, že v galerii bylo v tu ránu okolo devadesáti lidí. Daleko víc návštěvníků než v Praze na výstavách.

A naštěstí dorazila i zpěvačka Judita Čadanová. Vy ji ještě neznáte, ale jednou bude moc slavná. Byla oproti mně ve výhodě. Trénovala a věděla přesně, co bude zpívat. Já neměla připravenou ani větu. A to jsem totální trémista. No, nějak to přece dopadnout musí. Kamarádce jsem vložila mobil do ruky s tím, že bude akci dokumentovat pro další generace. Už nemělo smysl čekat na opozdilce a krátce po půl druhé jsme začali.

Vernisáž jsme zahájili italskou Nell cuor piu non mi sento písní podanou s takovým procítěním, že mi stály i chloupky na rukách. Hlas se nesl přes galerii jako vánek. Poté došlo na přivítání všech návštěvníků, představení skoro všech vystavujících umělců a řemeslníků, samozřejmě jsem popletla jména a za to se ještě jednou omlouvám. Následovala další píseň, tentokrát lidová Nevydávaj sa ty dievča eště. Po mém vyzvání, když výtvarníci sebrali odvahu (někteří), představili sebe i svá krásná díla návštěvníkům. Následoval můj krátký projev o umění a vyzvání diváků k dialogu mezi nimi a umělci. Poděkovala jsem zúčastněným, sponzorům manželům Pitrmucovým v vinotéky Pohoda v Jilemnici a také všem vystavujícím. Na konec slečna Čadanová zazpívala árii Habanera z opery Carmen. A to bylo vážně vše.

Zpěvačka Judita Čadanová a MgA. Jiří Kučera na Vernisáži obrazů v Horních Štěpanicích
Lenka Husáriková na Vernisáži obrazů v Horních Štěpanicích

Celá vernisáž je nafilmován, tudíž si ji můžete prohlédnout ve zkrácené podobě. Nesestříhané video vám nemám odvahu ukázat. Video: Vernisáž obrazů oblastních umělců v Horních Štěpanicích na Benecku

V galerii v Horních Štěpanicích budu vystavovat díla i v dalších měsících a snad i letech. Je na krásném horském a sluncem prosluněném místě. Pokud máte chuť vystavovat právě u nás v Krkonoších, neváhejte a určitě mi napište na e-mail lenka.husarikova@babylonie.cz. Ráda se podívám i s kolegy na vaše díla, domluvíme se na podmínkách, sepíšeme smlouvu a zahájíme vaši výstavu vernisáží.

Galerie zatím nemá samostatnou webovou stránku, ale bude mít prezentaci na Facebooku a možná i Instagramu.

Lenka Husáriková, lektorka kurzů perspektivy pro začátečníky a dizajnéry
Majitelka Babylonie

Do ateliéru jsem se dostala tak, že jsem ho založila. Vystudova jsem SUPŠ sv. Anežky v Českém Krumlově. Začala jsem oboremrestaurátorství deskových maleb, ale ve třeťím ročníku nám obor ministerstvo zrušilo a byla z toho najednou užitá malba.

Čas na vlastní tvorbu si "kradu" o víkendech....Více o lektorovi

Podobné články

Výtvarný ateliér Praha 3
1 minuta čtení
Asi není člověka v republice, kterému by uniklo, co se děje. Dočasné prázdniny od 13.3.2020 nám nařídila vláda ČR (ani tak ne krizový štáb) a my, vládní nařízení samozřejmě musíme respektovat. Děkuji všem studentům za pochopení a trpělivost ...
Zahájení výstavy obrazů výtvarnice Zuzany Tvrdíkové v Horních Štěpanicích
3 minuty čtení
Tak a je to tady. Rozšířili jsme se. Ne po Praze, jak by někteří z vás mohli předpokládat, nýbrž jsme se vydali na severovýchod. A to rovnou do Krkonoš, do překrásné vesničky plné historických i rekonstruovaných roubenek. Horní Štěpanice jsou...
Pozvánka ke Dni otevřených dveří v květnu 17.5.2017
1 minutu čtení
Zveme vás všechny ve středu v 17.00 hod na Setkání v květnu. Chybíte nám a proto vám rádi přichystáme několik překvapení. Jedno z nich je výstava společenských, tanečních a svatebních šatů od designerky světové velikosti Amellie Petrillo . Ve všech...

Napište komentář

Mějte přehled o tom, co se u nás právě děje

Jak mít nejnovější informace z ateliéru? Přihlaste se k jejich odběru.

Informace o ochraně osobních údajů

Kurzy malování a kreslení

Náš ateliér

v Praze na Jiřáku

  • Řipská 1676/25, Praha 3
  • Otevírací doba: Po-Pá od 9 do 21 hod
  • mapa

Možnosti platby

  • Hotově
  • Online
  • Převodem
  • Poukázky
  • Kartou