Těším se na vás v ateliéru Řipská 25, Praha 3 u Jiřího z Poděbrad a v ateliéru v Horních Štěpanicích :)

2. Cvičení - postup, jak malovat zátiší s ovocem, akvarelovými barvami

Akvarelová malba Zátiší s Ovocem od malířky Eleonor Tipalové, 1920
6 minut čtení

dle akvarelové malby odborné učitelky Eleonor Tipalové: Zátiší s ovocem

Je na čase, zveřejnit další cvičení v malování akvarelem. Tentokrát je určeno pro malinko zdatnější akvarelisty. Ale pozor :) Pokud jste začátečník a v malování akvarelem se chcete posunout (předpokládám, že ano), i když nemáte moc zkušeností (štětec už neocucáváte a nešťoucháte se jím do oka), pak se do malování vrhněte po hlavě i vy. Jakmile malbu dokončíte, neotálejte a pochlubte se nám třeba na facebooku :) A ti z vás, kteří potřebují s malbou pomoci, neváhejte, a taky svoje dílo nahrajte.

Co získáte dnešním akvarelovým návodem?

Začátečníci se díky dnešnímu cvičení a návodu zbaví zbytečného otálení a dotazů sami k sobě:

 • jak malovat akvarel
 • co malovat akvarelem mokrým do mokrého
 • jak míchat akvarelové barvy
 • použití akvarelové barvy
 • jak na postup akvarelové malby
 • jak stínovat akvarelem

Mírně pokročilí si procvičí akvarelovou malbu mokrým do mokrého s tím, že se vyvarují barevných ostrých okrajů a naučí se malovat měkce.

A co že to budeme dneska akvarelem malovat?

Tentokrát jsem vybrala velmi starou předlohu akvarelové malby učitelky výtvarné výchovy Eleonor Tipalové, která namalovala Zátiší ovoce akvarelovou technikou mokrým do mokrého, bez předchozího podkreslení a bez kontur. Na první pohled je znát, že jde o zručnou akvarelistku, která umí bezvadně pracovat jak s povrchem papíru, štětcem a hlavně s barvami, myslím tím i teorii barev.

Pozadí včetně papírového sáčku, na kterém je ovoce z pytlíku vysypáno, paní Eleonor namalovala studenými barvami.
Tím vynikly barvy teplé, pozdně letního šťavnatého ovoce. Mňam, jenom se zakousnout. Velice slibně si poradila i s hloubkou
a stínem v pytlíku. Všimněme si, že je sice barva v sáčku hnědá (teplá barva), ale tím, že je do hnědé akvarelové barvy přidaná ve větším poměru barva tmavě modrá (studená), tak nám hloubka v pytlíku zchladla. Vždycky záleží na poměru namíchaných barev.

Prostě barva teplá + hodně barvy studené = studená teplá barva

 

namalovaná slunečnice akvarelem a štětce pro akvarelovou techniku

Příprava před samotným malováním akvarelem

Nebudu vás zdržovat popisováním napínání papíru nebo jeho výběrem, to už bychom měli umět i znát. Pokud netušíte, o čem píšu, pak si přečtěte článek, ve kterém se o výběru papíru zmiňuji a v tom samém článku se také dočtete, jak poznáte, že máte papír dobře namočený a jak se vlastně papír napíná. Jo a taky se mrkněte na video jak napnout papír za mokra.

K tomuto 2. cvičení budeme potřebovat

 • akvarelové barvy dle doporučeného seznamu
 • hladký akvarelový papír středního zrna velikost A3
 • 3 široké kulaté štětce vlasové
 • destilovanou vodu (zbavená všech nečistot a minerálů)
 • bavlněný hadřík
 • tužku světlejšího tónu (B nebo H)
 • velmi ostrý nůž

Pozor!

Na začátek je potřeba připomenout ještě jednu důležitou věc. Na internetu je nespočet návodů o tom, jak napnout papír
za mokra. Na 99% je v nich bohužel uvedena jedna obrovská chyba. A to, že se papír má po přilepení klihovou páskou uhladit rukou nebo houbičkou. NEní to pravda!!! NIKDY nesmíme na akvarelový nebo jiný kvalitní papír sahat prsty nebo něčím jiným.

Proč?

Protože papír je klížený a ochráněný a napuštěný...a... a vy z něj to vše dobré těmi zásahy sundáte.

Trochu přísnosti a apelu u akvarelu neuškodí

Jsem přesvědčená, že všem nám záleží na tom, abychom malovali tak, že akvarelová malba zůstane na papíře zachovaná
co nejdéle a papír se za pár let nezbortí. A pokud se malováním živíme, pak nám jistě na kvalitě záleží.

Výřez zátiší - broskve, švestky - vše namalované akvarelem

Uf, a jdeme na malbu zátiší akvarelovými barvami

U akvarelové malby nevede k cíli jen nadání, ale taky velká píle a vytrvalost. Zkusíme si tedy cvičení na obrazu paní Eleonory Tipalové. Malování ovoce nebo květiny akvarelem vyžaduje daleko více zručnosti a pohotovosti, než malování olejem.
Zejména lesk se dá těžko vyjádřit a vyžaduje značné zkušenosti a jistoty, neboť malíř je odkázán pouze na kolorit
- tzn. postupné přidávání barvy do barvy. Při olejomalbě světla nasazujeme velmi pastózně a tím ještě nabírá světelný efekt
na gradaci. To u akvarelu nejde.

Kresba pod akvarel je začátečníkům povolena

Pokud jsme opravdoví začátečníci a chceme si zátiší s ovocem namalovat, pak si celý obrázek nakreslíme tužkou a to velmi tence, bez črtání měkkou tužkou HB, nebo použijeme tužku tvrdou H. Pro kresbu nevolme akvarelovou pastelku, ta by nám později při samotném malování na papíře dělala neplechu. Jednoduchými a určitými, jistými čarami si rozvrhneme celou skupinu zátiší na akvarelový papír. V našem případě vezmeme papír středního zrna, spíše hladší, jinak bychom nedocílili tolik měkkosti a splývavého tónu, které jsou při malování ovoce nutné.

A zase ty vzorníky barev

Jakmile máme zátiší s ovocem nakresleno, připravíme si opravdu tlustý, špičatý vlasový štětec, nejlépe kunu, který velmi vydatně namočíme do destilované vody (proč nepoužíváme na malbu akvarelem vodu z vodovodu). Samotnou malbu začneme od levé strany. jako ve cvičení I. (jak malovat akvarelovými barvami Jindřichohradeckou věž) tak i tentokrát si zkombinujeme barvy, z kterých máme namíchat odstíny. A tím si opět vytvoříme vzorník barev.

Barevné kombinace akvarelových barev

 • Pro švestky: ultramarin, kobalt, kraplak, indická červeň, benátská červeň, siena pálená, čerň révová

Nemíchejme více než tři barvy dohromady. Z uvedených barev lze velmi dobře namíchat potřebné tóny.

 1. Fialové barvy: z kraplaku a ultramarinu, nebo kobaltu, případně z černi révové
 2. Červené barvy: z kraplaku se sienou pálenou, nebo benátskou červení
 3. Nafialovělé odstíny akvarelových barev: s indickou červení
 4. Žluté akvarelové barvy: okr světlý s přidáním gumiguty, nebo neapolské žluti

Pro odstín je třeba vzít tři barvy, tak třeba pro švestku ve stínu (proti pravému velkému jablku) sienu pálenou, kraplak s malým přidáním ultramarinu.

 • Pro meruňky smícháme: světlý okr, benátskou červeň, neapolskou žluť, sienu pálenou, rumělku, kraplak a gumigutu.

Nesmícháme ovšem všechny barvy dohromady, nýbrž vždy dvě, například

 1. okr a kraplak
 2. nebo okr a rumělku
 3. okr a gumigutu
Vysypaný papírový pytlík s ovocem - jablka, broskve, meruňky - malba, akvarel

Samotný postup akvarelové malby Zátiší s ovocem

Toto cvičení je vhodné, abychom ho provedli hned tzn. najednou v jedné vrstvě (tak malovali akvarelem staří angličané).
A to co nejpohotověji, rychle, svižně a poté se k němu už nevracíme a hlavně ho nepřemalováváme. Jenom tímto způsobem zajistíme barvy jasné a svítivé.

Zkusme malbu mokrým do suchého a pak malbu mokrým do mokrého. Je to jen na nás, kterou cestu si zvolíme. nakonec můžeme zkusit (a je to lepší) techniky obě dvě.

Začneme od levé strany prvním ovocem. Všimněme si dobře, že téměř každý dotek štětce je patrný a přece měkce splývající. Při malování zátiší ovoce použijeme dva až tři štětce kulaté, vlasové, dostatečně široké a se špičkou, abychom si mohli připravit několik odstínů barev a rychle tak pokládat barvu jednu za druhou tak, aby nezaschly a NEtvořily ostře ohraničené okraje. Okraje musíme nechat jemné - to chce trochu trénovat.

Ke každému ovoci namalujeme současně jeho vržený stín (studené barvy). Aby se při rychlé práci akvarelové barvy různých předmětů dosud nezaschlé akrylky neslily, vynecháme velmi slabé proužky mezi jednotlivými tělesy. Mezi tělesem a jeho vrženým stínem však nikoliv, reflexy nedosahují nikdy tolik intenzity, abychom mohli použít bílé barvy papíru.

To vše je velmi pěkně patrné na švestce uprostřed obrázku vepředu. Pravý okraj je ve vlastním stínu (kraplak, indigo a málo černé) a k tomu je hned do mokra připojen vržený stín eliptické formy (siena pálená, indigo - modrá akvarelová barva a málo kraplaku). Když takto namalujeme všechno ovoce, namalujeme pozadí, papírový sáček a stůl. Tím byl celý papír položen

a po řádném zaschnutí, ztemníme některé stíny (které se nám zdály zpočátku na bílém papíře příliš temné) několika doteky štětce. A tím máme hotovo.

Opravdu nedoporučuji přemalovávání akvarelu, jak to bývá u nezkušených začátečníků zvykem, protože tímto způsobem se akvarel jistě zkazí (většinou, dost často).

A co máme dělat s akvarelem po uschnutí?

Nejlépe prodat :) ale než k tomu dojde, zkusme malbu odříznout z desky a “zakonzervovat” závěrečným lakem vhodným
na akvarelovou malbu
. Může to být i roztok arabské gumy. Pak bude akvarelu slušet nějaká ta pasparta ať složená nebo jednoduchá. Jasně, a ještě sklo. Nezapomeňme si akvarel z druhé strany podepsat, nedoporučuji signování zepředu, většinou to neumíme a kresbu nebo malbu podpisem můžeme zkazit. K podpisu patří jméno i hůlkovým písmem, rok vzniku, název obrazu, technika a rozměr.

A máme hotovo :)

Jo, ještě nějaké to shrnutí

 • Akvarelová malba je pohodová, relaxační technika
 • Při malování zátiší s ovocem můžeme dostat hlad
 • Když se ušpiníme, tak se v klidu vypereme
 • Nesaháme na papír jeho ochranu mu už nevrátíme zpět
 • Ovoce namalujme teplými akvarelovými barvami
 • Pozadí a stíny barvami studenými
 • Akvarel je technika vodová, tudíž vodou nešetříme

PS: Malbu máte hotovou a pokud se vám povedla, jsem moc ráda. Pokud ne, tak jsem ještě radši, protože vím, že to zkusíte znovu a tím se víc naučíte.

K málování si nezapomeňte stáhnout předlohu od paní Eleonor Tipalové z webu Babylonie.cz, která celý život zasvětila výuce dětí. (soubor se vám po kliknutí na odkaz stáhne ihned do počítače)

Jakmile malbu dokončíte, neotálejte a pochlubte se nám třeba na facebooku :) A ti z vás, kteří potřebují s malbou pomoci, neváhejte, a taky svoje dílo nahrajte. A budeme moc rádi, když přepošlete e-mail i vašim kamarádům, které by mohl zajímat.

A to je pro dnešek všechno

Děkuji za pozornost :)

namalovaná slunečnice akvarelem a štětce pro akvarelovou techniku

Zátiší s ovocem, akvarel, Eleonor Tipalová
Lenka Husáriková, lektorka kurzů perspektivy pro začátečníky a dizajnéry
Majitelka Babylonie

Do ateliéru jsem se dostala tak, že jsem ho založila. Vystudova jsem SUPŠ sv. Anežky v Českém Krumlově. Začala jsem oboremrestaurátorství deskových maleb, ale ve třeťím ročníku nám obor ministerstvo zrušilo a byla z toho najednou užitá malba.

Čas na vlastní tvorbu si "kradu" o víkendech....Více o lektorovi

Nabídka doporučených kurzů

Namalovaná fialová květina s pár zelenými listy akvarelem mokrým do mokrého
Workshop
So/Ne: 11:00 - 16:00 hod
5 hodin
Začátečníci
3 630 Kčvčetně 21% DPH
Malířská paleta plná barevných tónů. Na paletě leží přírodní štětinový štětec se žlutou rukojetí
Workshop
So/Ne: 11:00 - 16:00 hod
5 hodin
Začátečníci, mírně pokročilí
3 630 Kčvčetně 21% DPH

Podobné články

Malířská paleta dřevěná
8 minut čtení
Paleta na olejové barvy Tak a jsme ve finále. Posledním článkem (předchozí články: úvod do malířovi palety , paleta pro míchání akvarelových barev , palety na akryl ) se podíváme na palety pro olejové malby . Článek je rozsáhlý a já si moc přeji,...
plastová malířská paleta na akrylové barvy, akrylové barvy, štětce a skica akrylem
3 minuty čtení
Paleta na akrylové barvy V našem povídání o malířských paletách se pomalu blížíme do finále. Předposlední článek (předchozí články: úvod do malířovy palety , palety pro malbu akvarelem ) je o paletách na míchání akrylových barev . Malba akrylovými...
Malířská plechová obdélníková paleta na akvarelové barvy
3 minuty čtení
Paleta na akvarelové, kvašové, prostě vodové barvy Máme tu další díl o paletách. Tentokrát se podrobněji podíváme na palety pro míchání akvarelových , kvašových , prostě všech vodových barev . I když jste nečetli úvod do malířovy palety , měli byste...

Napište komentář

Mějte přehled o tom, co se u nás právě děje

Jak mít nejnovější informace z ateliéru? Přihlaste se k jejich odběru.

Informace o ochraně osobních údajů

Kurzy malování a kreslení

Náš ateliér

v Praze na Jiřáku

 • Řipská 1676/25, Praha 3
 • Otevírací doba: Po-Pá od 9 do 21 hod
 • mapa

Možnosti platby

 • Hotově
 • Online
 • Převodem
 • Poukázky
 • Kartou