Těším se na vás v ateliéru Řipská 25, Praha 3 u Jiřího z Poděbrad a v ateliéru v Horních Štěpanicích :)

7 z 9 výtvarníků neví o paletách pro olejomalbu to, co se dozvíte v tomto článku

Malířská paleta dřevěná
8 minut čtení

Paleta na olejové barvy

Tak a jsme ve finále. Posledním článkem (předchozí články: úvod do malířovi palety, paleta pro míchání akvarelových barev, palety na akryl) se podíváme na palety pro olejové malby. Článek je rozsáhlý a já si moc přeji, abyste v něm našli odpověď. Abyste při nálezu nebo koupi podložky či palety z jakéhokoliv materiálu věděli, jestli se tato paleta hodí zrovna na vámi zvolenou techniku olejomalby.

Než si ve výtvarných potřebách zakoupíme paletu, musíme si rozmyslet, zda-li chceme paletu novou, kvalitní nebo levnou, historickou (po slavném malíři - inspirace) či použitou nebo čistou. Ze dřeva nebo ze skla, porcelánu, velkou nebo malou atd. Jestli budeme paletu používat v plenéru nebo v ateliéru a podle toho zvolíme paletu zavírací, skládací či klasickou, nebo trhací z papíru.

V dnešním článku se budeme zabývat pouze paletami ze dřeva. Ostatní druhy palet jsem popsala v předešlých článcích a nemá smysl, je znovu vypisovat. Rozhodující však je, že na olejomalbu nemusíme používat vždy paletu dřevěnou. Jak jsem už psala dříve, znám spousty výtvarníků, kteří mají paletu ze skla či dlaždice stejně jako já. Je to článek plný tipů a fíglů, o kterých většina amatérských výtvarníků (i současných profesionálů) nikdy neslyšela.

Jste zvědaví?

Pro olejové barvy se používají palety různých

 • velikostí (dle rozměrnosti díla)
 • tvarů
 • barev (ideálně si vybereme barvu palety dle barvy podmalby na kterou malujeme - OPRAVDU!)
 • dřevin (lakovaných i nelakovaných)
 • alternativních materiálů (sklo, porcelán, plexisklo, lamino, …)

Materiál, barva a velikost

Dřevěná paleta pro olejomalbu

Dobrá klasická kvalitní paleta nebude levná, pokud má vyhovět všem podmínkám, které jsou na ni kladeny.
Měla by být ze dřeva slabého, tvrdého a musí být dokonale hladká. Výtvarná paleta pro olejomalbu NEsmí obsahovat žádné suky, jinak se při míchání pomocí špachtle snadno poškodí.

Z jakého dřeva?

Dřevo pro malířskou paletu se používá:

 • nejčastěji jabloňové a hruškové
 • z javoru pro jeho tvrdost i pěknou barvu
 • mahagonové dřevo, které se ale snadno štípe - POZOR!
 • ořechové dřevo, to se zase velmi často bortí - POZOR!
 • lipové dřevo, které se příliš nehodí pro svoji měkkost - POZOR!

Dřevěnou paletu koupíme buď surovou a musíme ji zvlášť před prvním malováním napustit, nebo paletu lakovanou,
která se už napouštět nemusí.

Čím se dřevěná paleta napouští?

Před prvním použitím dřevěnou surovou paletu dokonale napustíme lněným nebo makovým olejem.

TIP:

Širokým vlasovým štětcem paletu několikrát natřeme z obou stran. Až po důkladném zaschnutí, vytvrdnutí oleje a proniknutí
do dřeva, můžeme paletu začít používat. A proč?

 1. Z barev se do palety nevsakuje žádný olej a barvy tak zůstanou vláčné.
 2. Barvy díky tomu na paletě nezasychají tak rychle.
Malířka Frida Kahlo drží v ruce oválnou dřevěnou paletu na malování

Barva palety

Kdy se hodí míchat barvy různých odstínů na dřevěné paletě? Když je vaše podmalba nebo šeps červenohnědé či žluté nebo nažloutlé barvy, jako je např. Siena, Umbra, Van Dyckova hněď - ta by se moc neměla do podmalby používat) nebo bolusový šeps (cihlově červená barva používaná v barokní malbě). Malujete na bílá plátna jako impresionisté a chcete přesto používat dřevěnou paletu? Pak míchejte barvy na dřevěné BÍLÉ paletě.

TIP:

Paletu nasprejujte bílým matným lakem, nebo přetřete tenkou vrstvou akrylového šepsu.

Pod průhledné palety ze skla, fólie a plexiskla vložíme buď papír bílý nebo barevný. Barva papíru by měla být podobná barvě podmalby. Tím jak na ní budeme barvy míchat, tím budeme mít lepší představu o barevnosti na plátně.

Tvar a velikost palety

Jaký tvar palety ze dřeva mám vybrat?

Existuje pravidlo popisující použití daného tvaru dřevěné palety? Opravdu ne. Každý preferuje něco jiného a proti gustu… Dřevěné malířské palety můžeme koupit v těchto tvarech:

 • čtyřhranná čtvercová
 • kulatá a oválná
 • obdélníková podlouhlá
 • s otvorem na palec nebo bez

Já osobně, pokud potřebuji, používám obdélníkovou paletu s otvorem na palec. Kdo by chtěl koupit dřevěnou paletu
s jamkami, tak si ji bude muset nechat vyrobit na zakázku u truhláře. Hotová se totiž koupit nedá. A pokud jste ji někdo viděl, neváhejte a pošlete mi do komentáře obrázek, protože jsem na ni fakt zvědavá.

Jakou velikost dřevěné palety mám zvolit?

Velikost palety se řídí dle rozměru obrazu a podle toho i množství barev používaných k malování.

 • Pro rozměrná plátna jsou potřeba velké palety
 • a malé pro menší formáty.

Pravidlo o velikosti platí pro všechny druhy palet jako plexisklo, z umělé hmoty, skleněné, porcelánové atd.

Nedávejme na paletu zbytečné množství barev, které třeba při malování ani nepoužijeme. Na malé obrazy nebereme tolik barvy, jako když malujeme na plátně velkého rozměru. Pracujeme-li však s figurami v životní velikosti, je samozřejmé, že použijeme velké palety a větší množství barev.

TIP:

Na paletě bychom vždy měli udržovat pořádek, jinak budeme malovat barvami špinavými a to se opravdu nepěkně projeví
na výsledku. Na paletu si můžeme ze strany uchytit kovovou nádobku na olej a terpentýn.

Anna Ancher drží v ruce dřevěnou paletu z jabloně
Harriet Backer drží v ruce oválnou dřevěnou paletu z ořechového dřeva

Péče o palety

TIP:

Obzvláště o dřevěnou paletu musíme pečovat. Je praktické mít několik palet, zvlášť palety pro olejomalbu. Když skončíme,
tak přeneseme barvy špachtlí na druhou paletu. První pak můžeme řádně očistit a přenesené barvy tak po malování neušpiníme.

Čím je paleta starší, tím je lepší, ale jen když se o ni dobře staráme. Při delším používání se do palety vsaje dostatečné množství oleje a otíráním se uhladí a vyleští povrch tak, že jde míchání barev velmi hladce. Paleta dostatečně olejem napuštěná již nesaje olej z barev. (Jsou však v olejomalbě momenty, kdy naopak z barvy musíme vysát co nejvíc oleje - ale to už je fígl restaurátorů a holandských malířů zátiší. Z vlastní zkušenosti vím, že je to skvělý fígl, který osobně používám :)

TIP:

Pokud máme jen jednu paletu a chceme malovat až třeba za tři dny, můžeme paletu zabalit do fólie. Před tím však nakapeme na každou barvu trochu lněného nebo ořechového oleje (ty jsou ve většině barev již obsaženy). Nepoužíváme k tomu médium, protože to zrovna může být i rychleschnoucí a barvy by nám i pod fólií rychle zaschly.

Čisté barvy můžeme také vrátit zpět do tub. Existuje na to skvělý fígl, oblíbený u restaurátorů. Já ho ukazuji studentům
na kurzech a možná ho i natočíme. Protože TO chcete umět!

Jak vyčistit malířskou paletu?

 • Lakovanou dřevěnou paletu klidně ředidlem nebo terpentýnem a zbytky setřeme bavlněným hadrem.
 • Napuštěnou paletu lněným či makovým olejem nikdy NEmyjeme ředidlem ani terpentýnem. Ty totiž olej vymyjí
  a pak nám paleta opět dělá neplechu s barvami.

Čištění malířské palety musíme věnovat náležitou pozornost. Barvy NEsmějí zaschnout, jinak bychom je museli při čištění odstraňovat nožem nebo špachtlí. Při tom se paleta pořeže a ničí. A je jedno, jestli máme paletu lakovanou nebo napuštěnou (níže v textu popisuji, jak můžeme ztvrdlé barvy opatrně odstranit).

Mnozí výtvarníci používají k čištění palet terpentýn. Tím se barvy rozpustí a odstraní, ale zároveň se rozpustí a odstraní také olej z napuštěné palety a ta je opět porézní jako před napuštěním. Pak musíme paletu znovu natřít olejem a nechat dostatečně vytvrdnout (i několik týdnů).

Po důkladném očištění necháme mokrou paletu přirozeně usnout - ne u topení.

Pozvánka na letní výtvarný kurz olejomalby pro začátečníky v Praze 3

TIP:

2 způsoby jak odstraníme staré zaschlé barvy z dřevěné palety

Stane-li se, že nám barvy na paletě zaschly, tak je

 1. opatrně seškrábneme špachtlí, při čemž si musíme dát pozor, abychom paletu nepoškodili. Pak vezmeme sůl, líh a korek. Paletu polijeme lihem a posypeme solí. Potom vezme pokud možno velký kus korku a tím třeme zaschlé barvy, které takto úplně odstraníme. Můžeme při tom silně tlačit a není třeba se obávat, že paletu poškodíme.
 2. K čištění můžeme použít také jen samotný líh, ale je potřeba opatrnosti a zručnosti. Paletu se zaschlými barvami polijeme lihem a ten zapálíme. Barvy v krátké době změknou. Oheň uhasíme (přikryje se pokrývkou) a paletu otřeme kusem staré látky. To se musí ovšem dít velice rychle, neboť barvy opět rychle zaschnou. Takové čištění palet provádějte mimo výtvarný ateliér někde venku na vzduchu.

Někteří výtvarníci si malířskou paletu vloží do eurofólie, nebo folii použijí samostatně položenou na stole. To si vyzkoušejte, mně osobně fólie vadí, protože se krčí. Ale zase si paletu aspoň neušpiníte a drahou paletu si tak ochráníte.

Tak to bychom měli probrané malířské palety dřevěné vhodné pro olejomalbu a temperu. paleta na malbu olejem může být také:

 • skleněná, nesmíte ji poškrábat špachtlí
 • porcelánová
 • bílá keramická
 • kovová
 • a papírová na jedno použití, některé mají i otvor pro palec
 • nebo plátna v bloku, taky na jedno použití.

Vlastnosti palety

Také si musíme promyslet, jestli koupit paletu:

 • použitou - čistou nebo s nánosem barev, plastovou, dřevěnou, porcelánovou...
 • historickou nebo fungl novou, nebo nám postačí porcelánový talíř
 • trhací, zavírací, skládací do plenéru.

Prostě, kolik do palety chceme investovat a jestli se chceme nechat paletou při malování inspirovat. Protože palet postupem času nakoupíme víc a různých druhů. Pokud jste začátečník, pak vám bude stačit, prozatím, malířská paleta
např. od Koh-i-nooru. Mají různé tvary a velikosti a jsou vyrobené z překližky. Kvalitnější paletu vyrábí
např. firma Talens nebo Pebeo.

Palety, o kterých jsem se v článku zmiňovala, používáme při malování v ateliéru technikou olejomalby a tempery a nebo tam, kde nemusíme často měnit místa pobytu.

Kterou paletu mám ale vzít do plenéru?

V přírodě se kromě v článku uvedených palet osvědčují malířské skládací a zavírací palety.

Skládací palety

Výhoda skládacích palet je v tom, že ji můžeme složit (sklopit) a potom snadno uložit do poměrně malé skřínky. Jinak by bylo třeba “malkastny” značně velké a tudíž také velmi těžké. Uvážíme-li, že k malířskému nářadí do přírody patří také deštník, stojan a stolička, nedivme se pak, že cesta za uměním, alespoň v přírodě, by byla opravdu trnitá :)

Zavírací paleta

Malířská paleta zavírací má výhodu v tom, že je součástí kufříku, ve kterém máme i uložené barvy, štětce, ředidla a olej a právě pak i uzavíratelnou paletu. Je to překližka s vyvýšenými okraji, ve kterých je po celé délce záděr pro zajíždějící paletu.
Paletu vkládám do kufříku barvami navrch. Při manipulaci tak nezašpiníme štětce, ani lahvičky s ředidlem či olejem.

Zavírací paleta vhodná pro malování v plenéru může být součástí malířského stojanu. Tzn. že kufřík + opěrka + nohy jsou jedním tělem na kloubech a jen se v přírodě rozloží a můžete začít malovat.

Skládací paleta ze dřeva pro výtvarníky
Dřevěná paleta oválná a čtyřhranná s otvorem na palec pro výtvarníky

To nejdůležitější v kostce

 • Nejběžnější paleta pro olejomalbu a temperu je dřevěná
 • Nejčastěji je paleta z jabloňového a hruškového dřeva
 • Surovou paletu před prvním použitím napustíme olejem
 • Pod skleněné a průhledné palety si můžeme vložit barevné papíry v barvě podmalby
 • Velké obrazy = velká paleta
 • O dřevěnou paletu musíme pečovat
 • I několik let zaschlé barvy z palety dokážeme sundat (sice ztěží, ale jde to :) )
 • Do plenéru se dřevěné palety taky hodí

A teď už o paletách víme všechno :)

Snad jsem někomu z vás pomohla. A když články (které nikde jinde nenajdete) pomůžou, byť jednomu začínajícímu či pokročilejšímu malířovi, mělo smysl o paletách pro výtvarníky psát. Potěší mne, když se podělíte i vy o zkušenosti s používáním palet níže v komentářích, nebo ve skupině on-line konzultací. Nebo mi je napište na ateliérový facebook.

Děkuji za pozornost :)

Lenka Husáriková, lektorka kurzů perspektivy pro začátečníky a dizajnéry
Majitelka Babylonie

Do ateliéru jsem se dostala tak, že jsem ho založila. Vystudova jsem SUPŠ sv. Anežky v Českém Krumlově. Začala jsem oboremrestaurátorství deskových maleb, ale ve třeťím ročníku nám obor ministerstvo zrušilo a byla z toho najednou užitá malba.

Čas na vlastní tvorbu si "kradu" o víkendech....Více o lektorovi

Nabídka doporučených kurzů

U stojanu stojí student začátečník na kurzu olejomalby
Víkendový kurz
So-Ne: 10:00 - 16:00 hod
12 hod./víkend
Začátečníci
4 356 Kčvčetně 21% DPH
Studentka maluje obraz v kurzu olejomalby pro začátečníky
Workshop
So/Ne: 11:00 - 17:00 hod
6 hodin
Začátečníci
4 356 Kčvčetně 21% DPH

Podobné články

Online kurz Lineární perspektivy v živém přenosu, Lenka Husáriková
2 minuty čtení
Online kurz Lineární perspektivy Kurz, na kterém se naučíte lineární perspektivu chápat a vidět . Kurz je pojatý tak, aby ho zvládli i ti, kteří neuměli rýsovat už na základní škole. Žádné složité pojmy ani výklad a přesto získáte daleko víc...
plastová malířská paleta na akrylové barvy, akrylové barvy, štětce a skica akrylem
3 minuty čtení
Paleta na akrylové barvy V našem povídání o malířských paletách se pomalu blížíme do finále. Předposlední článek (předchozí články: úvod do malířovy palety , palety pro malbu akvarelem ) je o paletách na míchání akrylových barev . Malba akrylovými...
Malířská plechová obdélníková paleta na akvarelové barvy
3 minuty čtení
Paleta na akvarelové, kvašové, prostě vodové barvy Máme tu další díl o paletách. Tentokrát se podrobněji podíváme na palety pro míchání akvarelových , kvašových , prostě všech vodových barev . I když jste nečetli úvod do malířovy palety , měli byste...

Napište komentář

Mějte přehled o tom, co se u nás právě děje

Jak mít nejnovější informace z ateliéru? Přihlaste se k jejich odběru.

Informace o ochraně osobních údajů

Kurzy malování a kreslení

Náš ateliér

v Praze na Jiřáku

 • Řipská 1676/25, Praha 3
 • Otevírací doba: Po-Pá od 9 do 21 hod
 • mapa

Možnosti platby

 • Hotově
 • Online
 • Převodem
 • Poukázky
 • Kartou