Těším se na vás v ateliéru Řipská 25, Praha 3 u Jiřího z Poděbrad a v ateliéru v Horních Štěpanicích :)

Aby vás cena za barvy v obchodě nepřekvapila

Hromádka malířský, výtvarných barev různých technik
4 minuty čtení

Na dnešní článek mě přivedla jedna studentka našeho ateliéru. Vrátila se z dovolené. Což o to, v dnešní době se ze zahraniční vracíme všichni a těžko budeme hledat důvody, proč emigrovat, že? No, přijela s tím, že vše bylo super, i kreslila a malovala do doby, než jí došla barva. Jala se tedy barvu koupit a ouha, svojí oblíbenou barvu nemohla najít. Jestli si dobře vzpomínám, šlo o barvu žlutou. Prodavačka byla pohotová a ptala se klientky na označení pigmentu, a bylo to. Tubu totiž klientka vyhodila a který pigment měla barva tuby, nevěděla. Nakonec po nějaké žluté sáhla a odešla. Za barvu zaplatila “majlant”, na české koruny cca 1600 Kč za 35ml barvu.

Až pojedete na dovolenou vy, tak cenu a název barvy už řešit nemusíte. Když si vezmete do ruky tuby jakékoli barvy a firmy, pak máte před očima veškeré potřebné informace k tomu, abyste věděli, jestli si barvu koupíte nebo ne.

Co všechno určuje cenu barvy? 

Samozřejmě už jen to, že jí někdo koupít. I tady platí klasika: "každá barva má svého kupce."

Tuzemsko/zahraničí

V Čechách se většinou prodávají barvy evropských firem. Např. Schmincke Mussini, Royal Talents, Williamsburg, Maimeri Classico, Lefranc, Sennelier, Lukas, Louvre atd. U nás v tuzemsku vyrábí barvy, co vím, Umton (moje oblíbené) a Koh-i-noor (nepoužívám), atd.

Čím starší firma a kvalitnější pigmenty, tím dražší barva. Jasně, přímá úměrnost a to mi vyhovuje. Bohužel to tak dle mého skromného názoru a praxe, nelze říct o Koh-i-nooru. Tam by se měli “hoši” konečně pochlapit a začít vyrábět opravdovou kvalitu, nebo snížit ceny barev na minimum. Prvorepubliková firma se bohužel až moc “zmodernizovala”.

Když jsem v Amsterdamu zavítala do výtvarných potřeb s tím, že si konečně nakoupím barvy tradičních značek, tak jak jsem vešla, tak jsem rychle odešla. Barvy v Holandsku vyjdou 2x dráž, než u nás doma. Ale třeba v Maďarsku se vyplatí nakoupit barvy ve slevě.

Studentské/profesionální barvy

Většina firem vyrábí barvy jak pro profesionální použití, tak i pro studijní potřeby a ty jsou samozřejmě výrazně levnější. Stačí se zeptat prodavače, nebo hledejte názvy Lukas, Van Gogh, Schmincke Akademie, Maimeri Classico, atd. (studentské barvy).

Profesionální barvy

Jsou velmi kvalitní, většinou z čistých pigmentů, kterého obsahují více než barvy levnější a také je pigment pojený kvalitním olejem, tzv. pojidlem. Škála barev je velmi rozsáhlá.

Pigmenty nesou označení tónu (anglicky) a čísla.

 • PW - bílé pigmenty (White)
 • PO - oranžové (Orange)
 • PY - žluté (Yellow)
 • PR - červené (Red)
 • PV - fialové (Violet)
 • PB - modré (Blue)
 • PG - zelené (Green)
 • PBr - hnědé (Brown)
 • PBk - černé (Black)

Např. PB15 je pigment základní modré barvy, která se jmenuje Pthalocyaninová modř. Barvu koupíte po celém světě pod cca 60 různými názvy. Pak se v tom vyznejte, že?

Studentské barvy

Ty jsou vyrobené z levných směsí pigmentů a křídy, název barvy se dost často neshoduje s názvem obsaženého pigmentu. Barvy nejsou zářivé jako  barvy pro profesionální výtvarníky.

Ale nebojte, barvy studentské i profi klidně kombinujte, stejně jako barvy různých značek. Většina kolegů používá studentské barvy do podmalby a dražší do vrchních vrstev.

Výtvarný ateliér Lenky Husárikové, babylonie.cz, Praha 3
Použité barvy a štětce výtvarníka

Cenová třída

Představte si, že i barvy jsou zařazeny stejně, jako vaše oblíbená hospůdka, tedy do cenových kategorií. S tím rozdílem, že barvy čím mají vyšší cenovou třídu, tím jsou dražší jak v tuzemsku, tak i v zahraničí. U Umtonek je to skupina 1-6 a je to stejné jak u malých tak i velkých tubiček. A je jedno jestli jde o temperu nebo olej či akvarel.

Zařazení do cenových skupin závisí na pigmentu. Jestli je pigment získaný třeba z nějakého polodrahokamu (Lapis Lazuly),  je dolován ze země (Okr) nebo je vyráběn chemicky a synteticky. Když to přeženu, pigmentem může být i borůvka v lese. Čím dražší pigment, tím dražší barva.

V každé cenové skupině jsou zařazeny barvy od žluté po modrou, ale nedá se říct, že se dá jedna barva nahradit druhou, levnější. Ze začátku vám to bude jedno, ale za pár let, si fakt dáte záležet na tom, do které barvy investujete.

Vezměte tubu barvy znovu do ruky

na tubě máte další značky, kterých byste se při koupi měli držet, nebo byste alespoň měli vědět, co znamenají.

Hvězdičky

Hvězdičkami se značí světlostálost nebo odolnost barvy. Což znamená, že jsou barvy, které mění svoje vlastnosti a barevnost na světle (umělém i denním), vzduchu, dešti (vlhkosti), větru :) Co určitě díky výrobcům víme je, že 3*** a více nosí barvy, které svojí barevnost a odolnost ani po 20 letech nezmění. Četla jsem, že se někde obrazy pozorovaly v galerií právě po dobu jedné generace.

 • * - nestálá barva (C)
 • ** - středně stálá (B)
 • *** - stálá (A) (v zahraničí jsou to až **** AA )

Jo a taky se můžete setkat s označením, bohužel s obráceným ASTM I (vynikající), ASTM II a ASTM III (špatná)

Kolečka a čtverečky

 1. Značka pro plně krycí barvu i čtvereček značí barvu, která velmi dobře kryje a patří do spodních vrstev malby
 2. Značka pro skoro krycí barvu i čtvereček - barva, která je téměř krycí, patří na krycí barvy
 3. Značka pro polo lazurní barvu i čtvereček - barva, která je pololazurní a patří do vyšších vrstev, určitě však ne pod barvy krycí
 4.  i čtvereček, to už je lazurní barva a patří do nejvyšší vrstvy malby

Výrobci nám kolečky a čtverečky říkají, jestli je barva lazurní nebo plně krycí. Doba schnutí barev je  závislá právě od transparentnosti. Čím lazurnější barva, tím obsahuje více oleje a tím pádem daleko pomaleji schne. Některé barvy jako např. Kraplak schne na obraze i měsíc a déle. Proto některé firmy přidávají do barev sikativy, pro urychllení doby schnutí.

Znám pár výtvarníků, kteří si sikativy po kapičkách přidávají do barev, ale začátečníkům jejich použití nedoporučuji. Protože se s nimi musí zacházet opatrně, jinak spíš nadělají paseku než pomůžou. Barva může krakelovat a praskat.

Pohled na tuby barev a jejich označení

Ještě bych chtěla začátečníky upozornit na to, že i když si koupíte barvu se stejným pigmentem, nemusí se barva v tubě shodovat s tím, s čím právě malujete. Každá firma vyrábí, nebo těží a získává pigmenty jinak a jinde. Proto se barvy mírně v tónech, sytosti, ale i kryvosti, odolností a rychlosti schnutí liší.

Malé/velké barvy

Pokud s malováním teprve začínáte, nebo máte minimální zkušenosti a ještě netušíte, které barvy si oblíbíte, tak nekupujte velké tuby ani plechovky. Za ušetřené peníze si raději kupte štětce. To už jsem jednou taky psala, když jsem doporučovala nakoupit jen určité barvy začátečníkům. Firma Umton vyrábí barvy různých velikostí a např. olejové barvy jsou k dispozici v

 • 20ml
 • 60ml
 • 150ml
 • v plechovkách 400ml
 • v kyblících 1500 ml

Bělobu a Okr světlý si kupuji v plechovce, Kraplak tmavý, Pruskou modř, Chromoxid tupý a ohnivý ve 150ml. Zbytek barev mám v malých tubách. Nemaluji Alla prima, ani Impastem, ale maluji lazury (tenké vrstvy barev skládám na sebe), tudíž, mě opravdu malé tuby stačí. Zato můj kamarád malíř a fotograv Luboš Mandát si kupuje barvy v kyblících, protože maluje veliké obrazy a pořád.

Hodně záleží na tom, kterou technikou a jaké formáty malujete. Jestli na obraz 150x200cm nanášíte 5cm vrstvy, pak si rozhodně kupte plechovky a kýble, nebo si obraz podmalujte akrylem. Akryl není tak drahý.

Cenu samozřejmě ovlivňuje celkové složení, výroba, atd. Dnes už však víte, čeho se při koupi barvy můžete chytit.  A to je důležité.

Na závěr malé shrnutí

 1. zapisujte si které barvy na zrovna malovaném obraze používáte
 2. v obchodě se orientujte podle názvu pigmentu
 3. nekupujte si zbytečně velké tuby
 4. nemusíte si kupovat barvy z 5 a 6 cenové skupiny, pokud je nutně nepotřebujete

Podělte se s námi i vy o vašich zkušenostech s nákupem ve výtvarných potřebách. Jsem veselé kopy a historky mám opravdu ráda. Udělejte mi radost, prosím :)

A pokud se chcete dozvědět o tom, jak se pracuje s barvami, tak přijďte třeba na dvoudení kurz olejomalby. Naučíte se i jak při malbě s barevnou vrstvou zacházet.

Tubičky barev na červeném plátně
Pohled na vymáčklou barvu z tuby
Lenka Husáriková, lektorka kurzů perspektivy pro začátečníky a dizajnéry
Majitelka Babylonie

Do ateliéru jsem se dostala tak, že jsem ho založila. Vystudova jsem SUPŠ sv. Anežky v Českém Krumlově. Začala jsem oboremrestaurátorství deskových maleb, ale ve třeťím ročníku nám obor ministerstvo zrušilo a byla z toho najednou užitá malba.

Čas na vlastní tvorbu si "kradu" o víkendech....Více o lektorovi

Nabídka doporučených kurzů

Studentka kreslí uhlem a pastelem - kurzy kresby pro veřejnost Praha 3
4 termíny
Po: 18:45 - 20:45 hod.
1 termín/120 min.
Začátečníci, mírně pokročilí
5 808 Kčvčetně 21% DPH
Olejem namalovaná prosluněná podzimní krajina s vysokou žlutočervenou trávou a vzrostlými brízami bez listí.
Workshop
So/Ne: 11:00 - 17:00 hod
6 hodin
Začátečníci
4 356 Kčvčetně 21% DPH
Malířská paleta plná barevných tónů. Na paletě leží přírodní štětinový štětec se žlutou rukojetí
Workshop
So/Ne: 11:00 - 16:00 hod
5 hodin
Začátečníci, mírně pokročilí
3 630 Kčvčetně 21% DPH

Podobné články

Online kurz Lineární perspektivy v živém přenosu, Lenka Husáriková
2 minuty čtení
Online kurz Lineární perspektivy Kurz, na kterém se naučíte lineární perspektivu chápat a vidět . Kurz je pojatý tak, aby ho zvládli i ti, kteří neuměli rýsovat už na základní škole. Žádné složité pojmy ani výklad a přesto získáte daleko víc...
Malířská paleta dřevěná
8 minut čtení
Paleta na olejové barvy Tak a jsme ve finále. Posledním článkem (předchozí články: úvod do malířovi palety , paleta pro míchání akvarelových barev , palety na akryl ) se podíváme na palety pro olejové malby . Článek je rozsáhlý a já si moc přeji,...
plastová malířská paleta na akrylové barvy, akrylové barvy, štětce a skica akrylem
3 minuty čtení
Paleta na akrylové barvy V našem povídání o malířských paletách se pomalu blížíme do finále. Předposlední článek (předchozí články: úvod do malířovy palety , palety pro malbu akvarelem ) je o paletách na míchání akrylových barev . Malba akrylovými...

Napište komentář

Mějte přehled o tom, co se u nás právě děje

Jak mít nejnovější informace z ateliéru? Přihlaste se k jejich odběru.

Informace o ochraně osobních údajů

Kurzy malování a kreslení

Náš ateliér

v Praze na Jiřáku

 • Řipská 1676/25, Praha 3
 • Otevírací doba: Po-Pá od 9 do 21 hod
 • mapa

Možnosti platby

 • Hotově
 • Online
 • Převodem
 • Poukázky
 • Kartou