Těším se na vás v ateliéru Řipská 25, Praha 3 u Jiřího z Poděbrad a v ateliéru v Horních Štěpanicích :)

Jak koupit správnou paletu na akvarel

Malířská plechová obdélníková paleta na akvarelové barvy
3 minuty čtení

Paleta na akvarelové, kvašové, prostě vodové barvy

Máme tu další díl o paletách. Tentokrát se podrobněji podíváme na palety pro míchání akvarelových, kvašových, prostě všech vodových barev. I když jste nečetli úvod do malířovy palety, měli byste se v tomto článku s přehledem orientovat. Takže, až půjdete do obchodu, už se nemusíte cítit “hloupě”. Krása palety na akvarel, jiskřící svěžími barvami, je pro výtvarníkovo
oko tak velká, že přímo inspiruje a povzbuzuje fantazii každého akvarelisty a láká nás víc a víc do práce.

Krása palety na akvarel, jiskřící svěžími barvami, je pro výtvarníkovo oko tak velká, že přímo inspiruje a povzbuzuje fantazii každého akvarelisty a láká nás víc a víc do práce.

Materiál, barva a velikost

V obchodě se nejčastěji setkáme s paletami na akvarel

 • z umělé hmoty
 • bílé keramiky 
 • porcelánu
 • plechové, často bíle lakované
 • z emailového bílého kovu
 • z nesavého tvrzeného polystyrenu
 • s otvorem na prostrčení palce k vodorovnému držení
 • skládací i zavírací

A Všechny tyto palety na akvarelové barvy mají vyhloubené jamky, aby se barvy mezi sebou nesmíchaly. Palety na akvarel jsou také nedílnou součástí akvarelových sad, kdy jako paleta slouží víčko sady. Jde především o krabičky z emailového kovu.

Nejvhodnější palety na akvarel jsou keramické a porcelánové. Paleta na akvarel musí mít jamky a je jedno jestli kulaté, nebo obdélníkové. Jamky jsou vhodné k míchání dostatečného množství barevného tónu, který k malování požadujeme. Keramické palety mohou mít i jamky a zároveň zkosené obdélníkové nebo čtvercové důlky. Ty slouží k vylití barvy, kterou už nepotřebujete.

K míchání tónů barev můžeme používat i keramické a porcelánové misky. Tóny pak mezi sebou mícháme mimo jamky
na porcelánové přihrádce. Třeba česká firma Umton svoje akvarelové sady uzavírá plexisklovým víčkem, které se používá také jako paleta, ale bez jamek. Nevýhoda palety z plexiskla je to, že se při přenosu časem poškrábe.

Po paletě z umělé hmoty nebo nesavého polystyrenu sáhneme v případě, že potřebujeme hluboké jamky na míchání barev. Vyplatí se je vzít i do plenéru. Plastické palety jsou náchylné k poškrábání a také do sebe postupem času nasají barvu a jsou tedy zabarvené.

Ale i tak máme na výběr z mnoha palet pro výtvarníky a je jen na nás, kterou paletu si k práci vybereme. Také můžeme využít umělohmotné kelímky, bílé staré hrnky a skleničky, které najdeme v každé domácnosti. Tím ušetříme jak peníze, tak i přírodu.

Malíř v plenéru maluje a v ruce drží obdélníkovou paletu s jamkami

Bílou nebo barevnou paletu

Barva akvarelové palety musí být vždy bílá. Proč? Bílý nátěr palety zastupuje při míchání barvu bílého papíru, takže bílé akvarelové palety jsou praktičtější a účinnější než dřevěné palety pro malbu olejem, které jsou hnědé a při míchání barevného tónu neodpovídají bílé barvě plátna. Nemáte tak správné měřítko přesnému odhadnutí namíchaného tónu. (O paletách pro olejomalbu a malbu akrylem vyjde také článek.)

Při malbě akvarelem se vlastně s bílým papírem počítá místo bílé akvarelové barvy. Tu ve většině sad ani nenajdeme.
A pokud bělobu přece jenom v sadě máme, tak tam není pro použití v akvarelu, nýbrž pro malbu kvašem.

Velikost

Na velikosti palety v akvarelu záleží o něco méně než na velikosti palety pro malbu olejem nebo akrylem. Tady bych spíš řekla, že je to na individuálním výběru každého výtvarníka. No a vlastně taky na zvolené akvarelové technice. Pokud budu chtít malovat mokrým do mokrého na velký papír cca B0 a nebudu mít barvy polosuché, tak použiji buď paletu opravdu velikou, nebo rovnou misky jako v kaligrafii.

Jak čistit paletu na akvarelové barvy

Hlavní podmínkou úspěšné práce akvarelem je čistá paleta. Dobře opláchnuté akvarelové barvy, aby vždy dávaly čistý barevný tón a ne špinavou jakousi omáčku, která je často vidět na obrázcích úplných začátečníků.

Proč musíme mít paletu na akvarel za každých okolností čistou?

Požadavek vzorně čisté palety při práci i po ní, není ani malicherný ani pedantský, či ponižující. Je vstupním předpokladem
ke správnému technologickému zpracování a taky estetickému vzhledu. Proto je občas při malování nutné, jakmile na paletě nemáme dost čistého místa, ji celou i s barvami opláchnout, bez výčitek či šetrnosti. A díky tomu máme vždycky přehled o tom, co se na paletě děje. Svůj technický postup tak zbavíme nahodilosti a získáme další rozmach. Unavené a zašpiněné barvy během práce se zase rozzáří původní krásou.

Paletu na akvarel čistíme vlažnou vodou. Flanelovým nebo bavlněným hadříkem pak paletu utřeme do sucha. Je škoda paletu umývat štětcem a tím si ho ničit. Stačí na to opravdu houba, nebo již zmíněný čistý hadřík.

Kterou paletu mám vzít do plenéru?

V přírodě se kromě v článku uvedených palet osvědčují malířské palety zavírací z emailového kovu.

Zavírací paleta v akvarelové sadě

Malířská paleta zavírací z emailového kovu má výhodu v tom, že se ve většině typů těchto akvarelových sad, jsou palety hned dvě. Tudíž máme dost místa jak na míchání tónů, tak i na míchání barev samotných. některé takové palety mají i otvor na palec.

Do plenéru se určitě vyplatí vzít i paleta z plastu. Plastické palety jsou však náchylné k poškrabání a také do sebe postupem času nasají barvu a jsou tedy zabarvené.

Skládací malířská paleta uzavíratelná na akvarel od firmy Umton
Zavírací porcelánová paleta ve dřevě na akvarelové barvy od firmy Umton

To nejdůležitější v kostce

 • Paleta na akvarel je stejná i pro kvašové a vodové barvy
 • Jsou lepší palety s jamkami
 • Barva palety na akvarel je vždy bílá
 • Paleta musí být vždy čistá
 • Do plenéru s uzavírací paletou

A to je pro dnešek všechno :)

Pokud si chcete vyzkoušet svoji nově koupenou paletu na akvarelové barvy, pak neváhejte a namalujte si podle návodu třeba zátiší s ovocem nebo jindřichohradeckou věž. Jsem ráda, že jste dočetli až do konce a pokud máte chuť, přečtěte si i předchozí článek úvod do malířovy palety.

Doufám, že informace které jsem dnes opět odkryla, vám při malování pomůžou. Potěší mne, když se podělíte i vy o vaše zkušenosti s používámím palet níže v komentářích, nebo ve skupině on-line konzultací. Nebo nám je napište na ateliérový facebook.

… Příště se můžete těšit na články o paletách pro olejomalbu a akrylovou malbu.

Děkuji za pozornost :)

Podlouhlá porcelánová paleta na akvarel bez pokličky
Lenka Husáriková, lektorka kurzů perspektivy pro začátečníky a dizajnéry
Majitelka Babylonie

Do ateliéru jsem se dostala tak, že jsem ho založila. Vystudova jsem SUPŠ sv. Anežky v Českém Krumlově. Začala jsem oboremrestaurátorství deskových maleb, ale ve třeťím ročníku nám obor ministerstvo zrušilo a byla z toho najednou užitá malba.

Čas na vlastní tvorbu si "kradu" o víkendech....Více o lektorovi

Nabídka doporučených kurzů

Namalovaná fialová květina s pár zelenými listy akvarelem mokrým do mokrého
Workshop
So/Ne: 11:00 - 16:00 hod
5 hodin
Začátečníci
3 630 Kčvčetně 21% DPH

Podobné články

Online kurz Lineární perspektivy v živém přenosu, Lenka Husáriková
2 minuty čtení
Online kurz Lineární perspektivy Kurz, na kterém se naučíte lineární perspektivu chápat a vidět . Kurz je pojatý tak, aby ho zvládli i ti, kteří neuměli rýsovat už na základní škole. Žádné složité pojmy ani výklad a přesto získáte daleko víc...
Malířská paleta dřevěná
8 minut čtení
Paleta na olejové barvy Tak a jsme ve finále. Posledním článkem (předchozí články: úvod do malířovi palety , paleta pro míchání akvarelových barev , palety na akryl ) se podíváme na palety pro olejové malby . Článek je rozsáhlý a já si moc přeji,...
plastová malířská paleta na akrylové barvy, akrylové barvy, štětce a skica akrylem
3 minuty čtení
Paleta na akrylové barvy V našem povídání o malířských paletách se pomalu blížíme do finále. Předposlední článek (předchozí články: úvod do malířovy palety , palety pro malbu akvarelem ) je o paletách na míchání akrylových barev . Malba akrylovými...

Komentáře (1)

Obrázek uživatele Miška
Akvarel je teraz moja najobľúbenejšia technika. Až doteraz som akvarelové farby nikdy neskúšla a mi chvíľu trvalo zvyknúť si na ne.

Napište komentář

Mějte přehled o tom, co se u nás právě děje

Jak mít nejnovější informace z ateliéru? Přihlaste se k jejich odběru.

Informace o ochraně osobních údajů

Kurzy malování a kreslení

Náš ateliér

v Praze na Jiřáku

 • Řipská 1676/25, Praha 3
 • Otevírací doba: Po-Pá od 9 do 21 hod
 • mapa

Možnosti platby

 • Hotově
 • Online
 • Převodem
 • Poukázky
 • Kartou