Jaké barvy se vyplatí do začátku koupit

Doporučená kombinace barev pro malování obrazů
4 minuty čtení

Pamatuji si přesně na mojí první malbu a na to, jak jsem bezradně stála nad plným kufříkem barev a nevěděla jsem, kterou barvou mám začít malovat. Stalo se to na ZUŠ, já byla malá a paní učitelka mi nepomohla. Teď už jsem dospělá, vystudovaná, s mnohaletou praxí a poradím vám, jaké barvy stačí k tomu, abyste namalovali pěkných pár obrazů.

15 barev pro začínajícího malíře

Kromě 3 základních barev, které jsou díky fyzikálním zákonům dané, neexistuje jednotné doporučení pro začínajícího malíře. Možná nějaká světová organizace odborníků jednou takový seznam vydá, zatím se však nestalo, a tak od pradávna si každý malíř svojí paletu sestavuje sám a taky podle doporučení svého učitele. Během praxe buď ze sady pár barev vyloučíte, nebo také přidáte. Záleží na tom, kterému tématu se věnujete.

V ateliéru jsme pro vás seskládali 2 sady barev. 1. sada je základní (8 barev), přesto vám barvy stačí k tomu, abyste z nich namíchali další tóny a jejich odstíny a namalovali tak první obrazy. 2. rozšířená sada sčítá i s první celkem 15 barev. Tato sada odstartuje vaší kariéru raketovou rychlostí.

Připravte se na cestu do výtvarných potřeb

Z vlastní zkušenosti vám doporučuji nechat platební kartu doma, do kapsy si vložte pár stovek, na papír si napište seznam a pak se teprve vydejte na cestu do “království barev”. Nenechte se zlákat barvami, které nepotřebujete. Když i přesto budete cítit svrbění, pak si kupte štětec. Štětce se vám vždycky hodí a utratíte za ně i tak “majlant”.

A nenechte se zlákat ke koupi ani výhodnými nabídkami “kup 3 barvy za cenu 2”, protože si koupíte barvy, které nikdo nechce a pro vás jsou zbytečné.

Zato, kdyby jste si mohli vybrat 3 barvy za cenu 2 barev, pak po této slevě skočte a dokupte si barvy, které vám docházejí třeba v našem e-shopu pro výtvarníky.

Jak získáte barvy, aniž byste za ně vydali jedinou korunu?

Už jako malé holce mi Ježíšek nosil pastelky, papíry, barvičky i štětce. V pubertě jsem dostávala i knihy o mých výtvarných idolech a když jsem začala studovat výtvarné umění, šílela radostí nejen rodina, ale i mí další nejbližší, protože už věděli, že nemusejí vůbec přemýšlet nad koupí dárků. Každé Vánoce i narozeniny jsem na žádost sepsala oficiální seznam všech výtvarných prostředků, které jsem nutně potřebovala. A bylo vymalováno.

Udělejte to stejně. Hned teď popadněte klávesnici a zveřejněte třeba na facebooku seznam barev, ředidel, štětců, médií i nastříhaných bavlněných hadříků, a vůbec  všeho co vám dochází a co potřebujete k rozvoji vaší kreativity a vlastně i ke svojí “duševní léčbě” a uvidíte, co se stane až budete slavit svátek, narozeniny, přijdou Vánoce a nebo půjdete na schůzku a lidi vám budou chtít udělat “jen radost”.

A nebo uspořádejte večírek. Na pozvánku, ne až tak malým písmem, připojte doporučený seznam dárků, které vás dozajista potěší. Možná bych pro tento případ neuváděla nastříhané bavlněné hadříky.

Pojďte malovat na kurz olejomalby do babylonie.cz
Jaké barvy si mám koupit na malování obrazů?

Proč jsou barvy levné a drahé?

Z několika důvodů, buď

 • jsou z ropy, nebo z pigmentů
 • jsou z levných, nebo drahých pigmentů
 • jsou studentské, nebo profesionální
 • jsou české, nebo zahraniční
 • jsou z 1 nebo 5 cenové skupiny

Všechny důvody dnes rozepisovat nebudu, napíšu je postupně v různých článcích. Pro vás je momentálně podstatné, že je zbytečné kupovat všechny barvy ze seznamu zahraniční. Osobně doporučuji české barvy Umton. Umton jsou barvy profesionální za ⅓ ceny barev zahraničních. Moje babička, teta, já i mnoho dalších umělců maluje Umtonama, barvy jsou profesionální kvality vyrobené z pigmentů, a namalujete s nimi nádherné obrazy stejně, jako i další malíři. Nebojte se kombinovat barvy různých firem.

Nekupujte všechny barvy v malých tubičkách

V obchodech nabízejí barvy v malých, větších i velkých tubách a v plechovkách. Opět záleží na vás a na tom, čím chcete malovat, na jak velká plátna, desky, papíry a jakou technikou a jak často. Jinou spotřebu bude mít malíř, který maluje Lazurní technikou a jinou spotřebu barev máte vy, když malujete technikou Alla prima nebo Impasto a jestli jste víkendový malíř nebo malujete takřka denně. Ale nějaký ten mustr se přeci jen najde.

Začátečníkům doporučuji si pořídit bílou barvu (Titanová běloba) ve velké tubě a pokud malujete opravdu často, tak
v plechovce. Modrou barvu (Ultramarin) si kupte ve středně velké tubě, protože, modrá barva se dává i do stínů (Pruská modř). Okr je lepší také ve větší tubě, protože okrem si podmalujete hlavní plochy a ještě se z něho dělá barva hnědá. No a Kraplak
si kupte ve velkém balení, ne-li v plechovce. Kraplak je nekrásnější červená barva, temně rudého odstínu, je to barva krve.
Ostatní barvy ze seznamu si pořiďte v malých tubách a postupem času zjistíte, které si koupíte v balení větším.

Seznam základních barev pro vaší paletu

  Titanová běloba dnes již klasická běloba 60ml, 150ml nebo plechovku
  Kadmium žluté světlé krásná, jasná žlutá barva 20ml
  Kadmium červené střední červená barva 20ml
  Ultramarin tmavý krásná modrá barva 60ml
  Okr světlý tmavě žlutohnědá barva 60ml, 150ml nebo plechovku
  Siena pálená hnědá barva 20ml
  Pařížská modř temná, tmavá modrá barva 60ml
  Kraplak nebo Alizarin, nejkrásnější červená, temná barva 60ml, 150ml nebo plechovku

Zelenou barvu si namíchejte z modré a žluté, místo černé barvy použijte Pařížskou modř s malinko Kraplaku. Barvy kombinujte a namíchejte si z nich další potřebné odstíny a tóny barev. Jen praxí zízkáte potřebné znalosti a dovednosti - to nám říkali
ve škole. To zvládnete, stačí chtít :)

Rozšiřte si paletu o druhou sadu barev

  Kadmium žluté střední tmavě žlutá barva 20ml
  Kadmium červené světlé klasická červená barva 20ml
  Chromoxid tupý zelená barva 20ml
  Čerň kostní černá barva, středně krycí a není nejčernější 20ml
  Kobalt tmavý modrá barva, drahá 20ml
  Umbra přírodní hnědá až zelenohnědá barva 60ml

Na kolik korun vás tyto barevné sady vyjdou, vám bohužel neřeknu, protože záleží na tom, pro kterou techniku chcete barvy kupovat. Jinak stojí barvy temperové, akvarelové, olejové a jinou cenu zaplatíte za barvy kvašové.

Moje doporučení

Naučte se míchat barvy. Dejte si pozor na kombinaci mnoha barev najednou, většinou z toho vyjde barva bláta. Nastudujte si teorii barev a experimentujte s nimi. Jinak se chovají v prostoru barvy teplé a studené, barvy lomené a komplementární.
To že se barevné vrstvy sčítají a odčítají, tím vás radši děsit nebudu. Není nic lepšího, než si s barvami hrát a zapisovat si, co se to před vámi zrovna odehrává.

No, a pokud jste už v malbě dál, pak se mrkněte, které barvy doporučujeme pro malbu pleťových tónů a portrétů.

Jak si mám vybrat správné barvy pro svoje malování
Paleta barev pro malíře

A na závěr shrnutí

Na úplném začátku

 • nekupujte všechny barvy, které vidíte
 • za ušetřené peníze si pořiďte štětce
 • napište si seznam barev a rozdejte ho po rodině
 • malujte barvami české výroby
 • kupte si menší tuby barev
 • naučte se něco málo o barvách

A jaké používáte barvy vy? Ještě mě tak napadlo, proč byste se měli naučit míchat barvy? Že by jste, třeba, chtěli vědět jak
na to? Mějte barvy pod kontrolou jako Vincent van Gogh.

Zveřejněný seznam barev je názor jedné z lektorek našeho ateliéru a já se s ním ztotožňuji a souhlasím. Každý výtvarník má svojí oblíbenou sestavu barev a může být zcela odlišná od našeho doporučení. Neexistuje žádný oficiální seznam doporučených barev, ani v knihách, ani na internetu. Barev a jejich odstínů je na světě cca 3500. Myslím, že jsme vám ušetřili práci :)
Lenka Husáriková, lektorka kurzů perspektivy pro začátečníky a dizajnéry
Majitelka Babylonie

Do ateliéru jsem se dostala tak, že jsem ho založila. Vystudova jsem SUPŠ sv. Anežky v Českém Krumlově. Začala jsem oboremrestaurátorství deskových maleb, ale ve třeťím ročníku nám obor ministerstvo zrušilo a byla z toho najednou užitá malba.

Čas na vlastní tvorbu si "kradu" o víkendech....Více o lektorovi

Nabídka doporučených kurzů

Olejem namalovaná prosluněná podzimní krajina s vysokou žlutočervenou trávou a vzrostlými brízami bez listí.
Čtvrtletní kurz
St: 14:00 - 16:00 hod
12 termínů/120 min.
Začátečníci
4 600 Kčnejsme plátci DPH
Nejdráž vydražený obraz od Jana Zrzavého, Neděle v Carmet
Workshop
So/Ne: 10:00 - 17:00 hod
6 hodin
Začátečníci
1 500 Kčnejsme plátci DPH
Malířská paleta plná barevných tónů. Na paletě leží přírodní štětinový štětec se žlutou rukojetí
Workshop
So/Ne: 10:00 - 17:00 hod
6 hodin
Začátečníci
1 100 Kčnejsme plátci DPH
Olejovými barvami namalovaná černá mourovatá kočka na zelené trávě s bílými kopretinami mezi stromy
Víkendový kurz
So-Ne: 10:00 - 17:00 hod
12 hod./víkend
Začátečníci
3 000 Kčnejsme plátci DPH

Podobné články

Vídeňský ateliér malíře a interiérového designéra Hanse Makarta
3 minuty čtení
Vrchol a pád zapomenutého vídeňského designéra a malíře Pokud interiéroví designéři a “akademicky” (klasicky) zaměření malíři hledají inspiraci, pak by neměli přehlédnout rakouského “netalentovaného” malíře a dekoratéra Hanse Makarta. Ve své době...
Položená první vrstva malby na namalovaném portrétu
8 minut čtení
Volný přepis postupu dle ak. mal. Josefa Veselého, předsedy sdružení českých amatérských malířů 1.11.2017 vyšel 1. díl seriálu Jak namalovat portrét , 15.11.2017 vyšel 2. díl portrétu krok za krokem a dnes nás čeká díl závěrečný. Namalovat portrét,...
Ukázka podmalby a prvních vrstev
7 minut čtení
Volný přepis postupu dle ak. mal. Josefa Veselého, předsedy sdružení českých amatérských malířů Pravidelně mívám šimrání kolem žaludku, když se pouštím do malování portrétu. A věřte, že nejsem jediný výtvarník, který se potýká s trémou před samotným...

Napište komentář

Mějte přehled o tom, co se u nás právě děje

Jak mít nejnovější informace z ateliéru? Přihlaste se k jejich odběru.

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Kurzy malování a kreslení

Náš ateliér

v Praze na Jiřáku

 • Přemyslovská 2346/11, Praha 3
 • Otevírací doba: Po-Pá od 9 do 19 hod
 • mapa

Možnosti platby

 • Hotově
 • Online
 • Převodem
 • Poukázky
 • Kartou