Těším se na vás v ateliéru Řipská 25, Praha 3 u Jiřího z Poděbrad a v ateliéru v Horních Štěpanicích :)

Možná o malířských paletách nevíte všechno

Malířova malířská výtvarná paleta na malování
7 minut čtení

Malířská paleta - úvod do malířovy pomůcky

Malířská paleta je výtvarná pomůcka známá už od 15.století. Malířské palety mohou být ze dřeva, skla, porcelánu, keramiky, kovu, plexiskla a třeba i papíru. Palety jsou i různých tvarů a používáme je dle výtvarných technik. Malíř si na paletu nanese barvy, které na ní míchá štětcem, špachtlí či nožem. Obvykle svoji paletu drží v ruce, nebo ji má vedle sebe položenou
na stolku.

Napsala jsem pro všechny zájemce výtvarné technologie úvod do malířovy palety. Proč? Protože se na ni často ptáte
na kurzech, v e-mailech i v diskuzích. Další tři články budou následovat. O paletách na olejové, akrylové a akvarelové barvy.
Ano, i když se to zdá překvapující až nemožné, o malířských paletách se dá napsat opravdu celá tenká kniha.

Tak snad už budete, po přečtení článku, vědět, po které paletě máte sáhnout. Rozdíl je v nich totiž dost velký. Nakonec výběr správné palety vám “jen” usnadní malování, ale proti gustu...

Na čem míchal barvy Pablo Picasso?

George Seurat používal jako paletu na malování cínové víko, tedy paletu kovovou. Pablo Picasso měl namísto malířské palety obyčejné noviny. Henri Matisse porcelánový talíř, Gustave Courbet dřevěnou obdélníkovou paletu a Frédéric Bazille se Salvadorem Dalím paletu oválnou. Prohlédnout malířské palety různých druhů si můžete i vy, a to díky Matthiasi Schallerovi, který si dal tu práci a nafotil malířské palety věhlasných malířů z celého světa historických i současných.

Co malíř, to jiná paleta

Ve škole nám kdysi někdo doporučil místo tradiční palety na olejomalbu použít telefonní seznam. Já po škole používala paletu dřevěnou, pak porcelánovou z bílého nedekorovaného talíře a v současnosti používám paletu skleněnou - je to rozbitá digitální váha, nebo police z lednice. Napříště už mám připravenou bílou velkou dlaždici.

Co malíř a výtvarná technika, to jiná paleta. Jiný materiál, velikost i tvar, ateliér či plenér, levná nebo drahá, čistá či použitá, dobrá paleta nebo špatná. Vlastnosti palety si zvolíme dle našich potřeb, gusta a peněz.

Jak si vybrat tu vaši pravou malířskou paletu, si řekneme v několika článcích, kde projdeme proces jejího výběru krok po kroku. A začneme právě dnes úvodem do malířských palet pro výtvarníky. Budeme se zabývat tím, pro koho a ke které výtvarné technice paletu momentálně potřebujeme. Ano, správně chápete, že nakonec budete mít výtvarných palet víc než jednu. Jdeme na to!

Salvador Dalí s výtvarnou oválnou paletou v ruce ve svém ateliéru

Chci paletu pro sebe nebo pro dítě?

Pro koho chci paletu sehnat? Pro sebe, pro dítě, nebo jako dárek pro kamaráda umělce?

 • malířská paleta pro děti
 • klasická paleta pro malíře obrazů a všeobecné použití
 • paleta pro dekorační malby (plakáty, písmomalíři)

Malířská paleta pro děti

Dětská paleta na malování je většinou vyrobená z umělé hmoty. Bohužel, dost často se setkávám s tím, že je paleta pro děti různě barevná. Asi pro to, aby byly děti veselé, ale pravda je taková, že s barevnou paletou malé děti pracovat, zatím, NEdokáží. Při malování dost často pracují na bílém papíru. I nám do ateliéru došly umělohmotné palety v několika barvách (zelené, modré a žluté). Tudíž jsme museli objednat palety nové a do objednávky napsat, že stojíme pouze o bílé palety z umělé hmoty. Bílá paleta pro děti by měla mít jamky, do kterých naneseme barvy.

Bílá umělohmotná paleta skýtá totiž ještě jednu výhodu. Dá se použít i pro akvarelovou a tušovou malbu.

Klasická paleta pro malíře obrazů

Mezi tradiční palety patří palety dřevěné, kulaté, čtverhranné, na olejomalbu, temperu… a o nich se postupně, v dalších článcích, dozvíme víc. Spíš jde o to, ke které výtvarné technice zvolíme jakou paletu. A jestli budeme malovat velký nebo malý obraz. Popravdě, je toho mnohem víc.

Do konce 18. století byla malířova paleta malých rozměrů, ale s nástupem impresionistů začali malíři používat velké dřevěné palety různých tvarů, které se ještě před použitím musely zvlášť upravovat. “Jestlipak víte proč?

Paleta pro dekorační malby

S paletou vhodnou k míchání barev pro dekorační malbu se v současnosti už moc nesetkáme. Ale mohli bychom i do této kategorie zařadit např. paletu porcelánovou, plechovou a také palety z plexiskla, lamina nebo i kyblíky barev.

Co to je dekorační malba?

Dekorační malba je druh výtvarného umění, které už se v současnosti mezi umění moc neřadí. Jde o malbu nástěnnou
(ne historickou), nýbrž o výmalbu stěn (malíři pokojů), nebo o dekorační malbu na stěny (salony, restaurace, kluby… abstrakce, konstruktivní malba i malba realistická) - šablony, tapety, atd.. Jedná se také o malbu scén do divadel, nebo třeba o reklamní malbu na fasády.

Historická dřevěná malířská paleta kulatá
Historická dřevěná malířská paleta obdélníková

Dřevěnou nebo porcelánovou paletu?

Palety pro malíře jsou z různých materiálů. Záleží totiž na technice, kterou si vyberete. Máme výběr z těchto materiálů:

 • dřevo (podrobně rozepsané v článku o paletách pro olejové barvy)
 • bílá keramika (většinou jde o kalíšky s víkem nebo velkou dlaždičku)
 • kov a plech (s jamkami)
 • papír (trhací palety na jedno použití)
 • umělá hmota (paleta pro děti, na akvarel a akryl)
 • plexisklo (např. paleta Boba Rosse)
 • porcelán (může být i talíř, nebo klasické porcelánové palety na akvarel s jamkami)
 • sklo (skvělá paleta, kterou si můžeme podložit barevným papírem)

Paletu velkou nebo malou?

VELKÉ OBRAZY = VELKÁ
PALETA MALÉ OBRAZY = MALÁ PALETA

Ano, je to tak. Pokud budu malovat obraz o rozměru 2 x 1,5 m pak opravdu klasickou malou paletu od Koh-i-nooru nepoužiji. Tudíž, velikost palety je odvozená od velikosti plátna nebo papíru. Samozřejmě, pokud máme opravdu velikou paletu, pak ji nebudeme držet v ruce, ale asi si ji položíme vedle sebe na stůl. Ostatně na stůl položíme i ty palety, které nemají otvor
na palec, tudíž se nedají držet v ruce. Doporučuji si tedy před samotnou prací zvolit správný průměr palety.

Drahou nebo levnou paletu?

To záleží na našich možnostech. Koupit na blešáku paletu už napuštěnou, starou a z kvalitního dřeva, takže dobrou a může
to být paleta levná, která mne ještě může i inspirovat. Taky máme možnost koupit paletu historickou, tudíž velmi drahou a taky použitou. Levné palety jsou často nekvalitní a taková paleta z dřeva se nám, když je často mokrá, může i zkroutit. Trhací paleta
z papíru je oproti paletě z plexiskla levná. Prodraží se vám paleta zavírací a sklápěcí.

Kulatou nebo hranatou?

Neexistuje žádné doporučení, zda je výhodná oválná nebo obdélníková paleta. Výběr je na samotném výtvarníkovi. Tyto tvary můžeme najít u všech palet různých materiálů. Vybrat si můžete z těchto tvarů a typů:

 • paleta s otvorem na palec nebo bez ( týká se jak oválných, tak i hranatých palet)
 • oválná paleta kulatá nebo ve tvaru ledviny (Zároveň s paletou ve tvaru ledviny můžeme v ruce držet i štětce)
 • paleta čtyřhranná obdélníková nebo čtvercová
Porcelánová paleta s jamkami na akvarelovou malbu

Co výtvarná technika to skoro jiná paleta

Paleta na temperové barvy

Paleta na temperové barvy je stejná, jako paleta na olejové barvy

Paleta na vodové barvy

Paleta na vodové barvy je stejná, jako paleta na akvarel

Paleta na kvaš

Paleta na kvaš je stejná, jako paleta na akvarel

Paleta na kaligrafii

Jako paletu na kaligrafii můžeme použít porcelánovou paletu na akvarelové barvy, nebo přímo čínskou porcelánovou paletu s pokličkou

Jakou paletu zvolit na kterou výtvarnou techniku se dozvíte v následujících článcích. Tak si je nenechte ujít.

Můžeme s koupenou malířskou paletou rovnou malovat?

Koupené prádlo také nejdříve vypereme. Proto jakoukoliv novou paletu umyjeme, opláchneme vlažnou vodou a zbavíme prachu. I před každým dalším použitím paletu opláchneme. Zvlášť pokud někde dlouho leží.

U dřevěných palet je to jiné. Tam záleží na tom, jestli koupíme paletu lakovanou nebo surovou. S lakovanou paletou již nic zvláštního dělat nemusíme. Jen ji umyjeme. Surovou musíme napustit olejem a nechat důkladně zatvrdnout. Jak na to, vyjde zanedlouho v dalším článku - o paletách pro olejové barvy.

Pořádek na paletě

Jestli udržovat pořádek na paletách je otázkou. Někomu vyhovuje chaos a má rád barvy rozmíchané přes sebe, někdo až úzkostlivě dbá na pořádek. Měli bychom si najít nějakou střední cestu, ale NEsmí nás myšlenka na pořádek omezovat v tvorbě. Tudíž, je to jen na nás.

Organizace barev na paletě

Organizace palety, tedy v jakém barevném pořadí si barvy máme na paletu vymáčknout, a míchání barev nejsou předmětem tohoto článku. To si povíme někdy jindy - opravdu :)

Kterou barvu palety mám zvolit?

To záleží opět na technice, kterou chceme malovat, na barevném podkladu a tématu, který zvolíme. Na malbu akvarelem použijeme paletu bílou, protože i papír na akvarel je bílý. Aha...už vám tady asi něco nehraje, že? Třeba dřevěné světlé palety se používaly často k míchání pleťových barev.

TIP:

Celou plochu jsem si natřela na modro, nechala zaschnout a teď chci začít malovat. Já osobně používám paletu skleněnou a pod sklo si tedy vložím papír co nejpodobnější odstínu modré barvy použité na podklad. A začnu si na paletě míchat barvy a ejhle, hned vidím, jak to na té modré bude vypadat.

Asi už vám je jasné, jak si barvu palety přizpůsobit a využít ve svůj prospěch.

Kterou paletu mám vzít do plenéru?

V přírodě, se kromě v článku uvedených palet, osvědčují malířské skládací a zavírací palety.

Skládací palety

Výhodou skládacích palet je to, že ji můžeme složit (sklopit) a potom snadno uložit do poměrně malé skřínky. Jinak by bylo potřeba ,,malkastny” značné velké a tudíž také velmi těžké. Uvážíme-li, že k malířskému nářadí do přírody patří také deštník, stojan a stolička, nedivme se pak, že cesta za uměním, alespoň v přírodě, by byla opravdu trnitá :)

Zavírací paleta

Malířská paleta zavírací má výhodu v tom, že je součástí kufříku ve kterém máme i uložené barvy, štětce, ředidla a olej a právě pak i uzavíratelnou paletu. Je to překližka s vyvýšenými okraji, ve kterých je po celé délce záděr pro zajíždějící paletu. Paletu vkládám do kufříku barvami navrch. Barvami tak nezašpiníme štětce, ani lahvičky s ředidlem či olejem.

Zavírací paleta, vhodná pro malování v plenéru, může být i součástí malířského stojanu. Takže kufřík + opěrka + nohy jsou jedním tělem na kloubech a jen se v přírodě rozloží a můžete začít malovat.

Frits Thaulow s obdélníkovou paletou v ruce, paleta s otvorem na palec
Frederic Bazille s použitou malířskou paletou v ruce
Leon Dabo ve svém výtvarném ateliéru stojí před obrazy
Tamara De Lampicka u stojanu, maluje obraz a paletu má na stolku

To nejdůležitější v kostce

 • Výběr vhodné výtvarné palety vám ulehčí malování
 • Co malíř, to jiná paleta
 • Materiál palety zvolte podle techniky malby
 • Velká paleta = velké obrazy
 • Před prvním použitím si malířskou paletu ošetřete
 • Barvu palety si přizpůsobte podmalbě
 • Rozdíl v malířských paletách je opravdu značný
 • Postupem času budete potřebovat víc druhů palet

A to je pro dnešek všechno :)

Když jsem začala psát článek o paletách, netušila jsem, že jen úvod do malířských palet bude tak obsáhlý. Doufám, že informace, které jsem dnes odkryla, vás potěší a snad vám i pomůžou. Budu ráda, když se podělíte i vy o vaše zkušenosti s používámí palet níže v komentářích, nebo ve skupině on-line konzultací. Nebo nám je napište na ateliérový facebook.

Těšte se na pokračování. Články o paletách pro olejomalbu, akvarel a akrylovou malbu už mám rozepsané.

Děkuji za pozornost :)

Lenka Husáriková, lektorka kurzů perspektivy pro začátečníky a dizajnéry
Majitelka Babylonie

Do ateliéru jsem se dostala tak, že jsem ho založila. Vystudova jsem SUPŠ sv. Anežky v Českém Krumlově. Začala jsem oboremrestaurátorství deskových maleb, ale ve třeťím ročníku nám obor ministerstvo zrušilo a byla z toho najednou užitá malba.

Čas na vlastní tvorbu si "kradu" o víkendech....Více o lektorovi

Nabídka doporučených kurzů

U stojanu stojí student začátečník na kurzu olejomalby
Víkendový kurz
So-Ne: 10:00 - 16:00 hod
12 hod./víkend
Začátečníci
4 356 Kčvčetně 21% DPH
Malířská paleta plná barevných tónů. Na paletě leží přírodní štětinový štětec se žlutou rukojetí
Workshop
So/Ne: 11:00 - 16:00 hod
5 hodin
Začátečníci, mírně pokročilí
3 630 Kčvčetně 21% DPH

Podobné články

Online kurz Lineární perspektivy v živém přenosu, Lenka Husáriková
2 minuty čtení
Online kurz Lineární perspektivy Kurz, na kterém se naučíte lineární perspektivu chápat a vidět . Kurz je pojatý tak, aby ho zvládli i ti, kteří neuměli rýsovat už na základní škole. Žádné složité pojmy ani výklad a přesto získáte daleko víc...
Malířská paleta dřevěná
8 minut čtení
Paleta na olejové barvy Tak a jsme ve finále. Posledním článkem (předchozí články: úvod do malířovi palety , paleta pro míchání akvarelových barev , palety na akryl ) se podíváme na palety pro olejové malby . Článek je rozsáhlý a já si moc přeji,...
plastová malířská paleta na akrylové barvy, akrylové barvy, štětce a skica akrylem
3 minuty čtení
Paleta na akrylové barvy V našem povídání o malířských paletách se pomalu blížíme do finále. Předposlední článek (předchozí články: úvod do malířovy palety , palety pro malbu akvarelem ) je o paletách na míchání akrylových barev . Malba akrylovými...

Komentáře (2)

Obrázek uživatele Jana
Super článek! Moc děkuji. Jen se chci doptat zda pro akryl doporučíte stejnou jako pro olej?
Obrázek uživatele Lenka Husáriková
Dobrý den, Jano děkujeme :) Mrkněte se na článe o paletách pro míchání akrylových barev: https://www.babylonie.cz/blog/spravnym-vyberem-palety-prodlouzime-schnuti-akrylovych-barev-i-o-nekolik-hodin palety pro míchání akvarelových barev: https://www.babylonie.cz/blog/jak-koupit-spravnou-paletu-na-akvarel O paletách pro olejové barvy už článek vzniká. Pěkný den. Lenka Husáriková

Napište komentář

Mějte přehled o tom, co se u nás právě děje

Jak mít nejnovější informace z ateliéru? Přihlaste se k jejich odběru.

Informace o ochraně osobních údajů

Kurzy malování a kreslení

Náš ateliér

v Praze na Jiřáku

 • Řipská 1676/25, Praha 3
 • Otevírací doba: Po-Pá od 9 do 21 hod
 • mapa

Možnosti platby

 • Hotově
 • Online
 • Převodem
 • Poukázky
 • Kartou