Těším se na vás v ateliéru Řipská 25, Praha 3 u Jiřího z Poděbrad a v ateliéru v Horních Štěpanicích :)

S kresbou pěkně od podlahy

Kresba studie kočky v různých podobách a polohách olověným pisátkem na béžovým papíru
6 minut čtení

Určitě tu nechci moralizovat a nabádat vás k tomu abyste za kresbu položili svoje životy. To bych si musela nejdřív zamést před vlastním prahem. Ano, je pravdou, že by výtvarník neměl mít jediný den bez kresby, zas na druhou stranu, žijeme v době, kdy se od 7 let do dílny slavného Mistra nenastupuje. Kdo by z nás nechtěl žít v ateliéru, tvořit každý den a nezajímat se, co bude dnes k obědu a kdo zaplatí složenky. A tak aspoň mě, nezbývá nic jiného, než denně chodit do práce, vydělávat na “zelené potvory”, malovat o víkendech a kreslit opravdu svátečně. Ano, stydím se.

Ani den bez kresby (Nulla dies sine linea)

Jean Auguste Dominique Ingres napsal: "Kreslit neznamená jen reprodukovat obrysy, kresba netkví jen v čáře, kresba, to je výraz, vnitřní forma, plán, modelace..."

Co má kresba společného s Puppem?

Od malička jsem kreslila na vše, co mi přišlo pod ruku. Ať to byl kočárek bráchy, nebo stěna, jako dítě jsem nic neřešila a kreslila. V 6 letech už to mamka nezvládla, táta mě popadl a odvedl do LŠU (Lidová škola umění) dnešní ZUŠ. Dodnes vím přesně, kde jsem seděla, co jsem kreslila a proč se táta s malířkou paní Svobodovou smáli. Seděla jsem u okna v budově ZŠ nad karlovarským divadlem, přímo na proti hotelu Pupp. V té době se jmenoval jinak, nepamatuji si jak, každý mu prostě říkal Pupp a já ještě neuměla číst. A ten sem právě dostala za úkol na papír nakreslit. Kreslila jsem tak poctivě úplně všechno, že jsem i vypsala neumělým písmem Grandhotel Pupp, který komunisti zapomněli sundat. Byl umístěný na střeše na nějaké vyšeptalé ceduli. A tomu se oba tak smáli.

Co je to kresba?

Počátky jednoduché kresby se objevují u pravěkého člověka (15 – 10 000 let př. n. l.).  a důkazy nalézáme v jeskyních i ve filmu Doba Ledová :) Lidi chtěli ze sebe dostat to, co právě cítili a činili tak pomocí jednoduché linie. To v nás přetrvává dodnes. Ať kreslit umíme nebo ne, chceme to, co cítíme ze sebe dostat ven a tím si ulevit. A v tom je kresba jako vizuální forma úžasná. Protože kdykoli chceme, tak tok našich myšlenek zachytíme na jakýkoli kus papíru a nepřemýšlíme nad tím, jestli je to účtenka nebo  pytlík od svačiny.

Kresba je výtvarná technika a samostatný obor (dříve nebyl), který slouží k zachycení a vyjádření myšlenek a představ pomocí linie na pevný či pružný podklad. V kresbě nejste ničím svázaný, omezený a díky kreslení dosáhnete vlastního výrazu, což není tak jednoduché jak se zdá. Chce to trénink, pokoru, vytrvalost, chuť do práce a hlavně nepodléhat skepsi a kreslit. Věřte tomu, že váš osobní kresebný výraz bude jiný za dva měsíce pilného cvičení, než na úplném začátku. Je to tak. Nepřestávejte trénovat. Naučíte se kreslit, protože

 • rozhýbete ruku
 • získáte jistotu
 • budete přesnější
 • a ruka bude dělat to, co chce mozek
 • protože se učíte řemeslo a ktomu talen nepotřebujete

Ač se to nezdá, nebo už je to klišé, kresba je základem všech výtvarných technik a tak to i zůstane. Základem kresby je linie, kresba je většinou monochromní, svobodný výtvarný projev. Prostě na ploše pomocí čar a bodů (základem kresby je linka) si zobrazíte co chcete, aniž by vám do toho někdo mluvil. Nakonec kresbu pěkně vystínujete šrafurou, konturou nebo jemným stínováním. A kreslit můžete i v malbě, v kolážích, podmalbě, v grafice, na keramice i sochách. A o tom všem je kresba.

Úžasná Lineární kresba ženského aktu - cítíte v ní rytmus?
Kresba ženské postavy v kimonu v lince na bílém papíře

Nemusíte umět kreslit vší, co se vám dostane pod ruku

Dle mého skromného názoru se mýlí ten, kdo si myslí, že se musí naučit kreslit všemi výtvarnými prostředky. To totiž ani nejde. Protože každému bude vyhovovat něco jiného a tím pádem si osvojíte techniku, která vám "sedne" baví a hlavně vás osloví. Někdo více tíhne k lince (tužka, tuš, rudka) a někdo naopak k ploše, tudíž mu bude víc sedět třeba suchý pastel, křída a uhel. Každý kreslící prostředek má svoje hranice. Některými nenakreslíte něco, než jinými i kdyby jste se rozkrájeli - i kreslící pomůcky mají svá omezení.

Hudba a kresba mají k sobě velmi blízko

Mám od dětství sen a to, že se naučím hrát na klavír. Mám hudební sluch, proto trpím, když někdo zpívá falešně i když sama zpívat neumím. Od dětství cítím rytmus a bubnuji si čímkoli, co mám v ruce. Při kreslení si pouštím stejně jako 99% kolegů hudbu. Záleží samozřejmě na tom v jakém jsem rozpoložení.

A jak jste na tom vy? Cítíte při kreslení rytmus? Kreslíte v něm? Jsem přesvědčená o tom, že ano, děláte to podvědomě a to je správné. A pokud si nejste jistí, přejděte na metronom (on-line), který si u kresby pusťte a zkoušejte různě rychlé takty. Budete mile překvapení, co to s vámi, mozkem i vaší rukou udělá. Do rytmu se takhle naučíte šrafovat, skicovat a vézt linku po papíře.  Ať vám to jde pěkně od ruky.

rytmus + lineární kresba = souzvuk

Hudba nás provází celým naším životem a to je neoddiskutovatelný fakt. A odteď, co od dětství vnímáte jako samozřejmost, v dospělosti vědomě používejte.

Na jaké podložky se hodí kreslit?

Záleží na tom, jestli kresbu trénujete nebo se chystáte na výstavu. O papíru budu psát někde jinde, tak tu zmíním jen pár faktů.

Pokud kresbu trénujete, pak vám stačí kreslit na balící papír různých gramáží a barevnosti. Skvělí je tvrdší šedák a nebo jemný bílý kloboukový papír. Pro tzv. “definitivní kresbupoužívejte profesionální papír. Takový papír je klížený, dost často ručně vyráběný. Archy ručního papíru poznáme tak, že jsou drahé a mají v sobě vyraženou značku firmy.

Na papír umělci začali ve velkém kreslit až v pozdní renesanci. Papíry používáme podle toho, kterým kresebným prostředkem na něj chceme kreslit nebo malovat. Pokud vás láká bílá barva papíru a chcete si bělost zachovat, pak vám doporučuji si koupit nekyselý bezdřevý papír.

 • Klasický papír - všechny kreslící prostředky mimo pomůcek určených k malování
 • Akvarelový papír - akvarelové, temperové a akrylové barvy
 • Šepsovaný papír - olejové, temperové a akrylové barvy

Kreslí se i na plátno, desky, kovy, kartóny, polyesterovou fólii, prostě na vše, co vás napadne.
Kreslit se dá

 • suchým do suchého
 • mokrým do suchého
 • mokrým do mokrého

Uchovejte si kresbu po mnoho let

Ano, kresby se běžně fixují tzv. fixativem, někdo mu říká fixátor. V technologiích se dají najít i recepty pro ruční výrobu. To však nevyhovuje každému. Popravdě, kdo se s tím bude dělat, že? Fixativy se prodávají ve výtvarných potřebách a koupit si je můžete ve dvou podobách

 1. Klasický fixativ + fixírka
 2. Fixativ ve spreji

Fixativy se prodávají pro různé techniky. Jako na tužku, pastel, pastelky a kdoví co ještě. Já už od střední školy používám klasický fixativ a stříkám tím tužku i pastel. Tím netvrdím, že dělám dobře, ale barva kresby se mi ještě nezměnila ani po 20 letech. Jo a kresbu na balícím papíru klidně stříkám lakem na vlasy. Ale nikdy ne definitivní kresbu. Lak na vlasy takovou kresbu zničí, zežloutne.

Konturová kresba stříbrným pisátkem dvou propletených lidských koster ležících na sobě
Ležící muž a 4 skloněných figur nad ním - studie k budoucímu obrazu nakreslená olověným pisátkem

Oprava kresby je trochu složitá

Pokud doma máte kresbu které si ceníte a je poškozená, obraťte se na restaurátora. Aspoň já bych to udělala. Jinak si kresbu opravte sami. Záleží na tom, jak jí máte požkozenou. Pokud roztrženou, tak jí podlepte a zkuste ji vyhladit přes látku na středně rozehřátou žehličkou.

Čím vším se dá kreslit?

Na to se mě ptá spousta studentů. A já odpovídám pořád stejně: ”vším, co vám padne do ruky”. Jasně, napadne vás klasická tužka, tzn. grafitová tyčinka, přírodní a umělý uhel, hlinka nebo-li rudka, pastelka, voskovka, křídy, suchý pastel, propiska, fixy a možná ještě někdo zná dřívko a rákosové pero. Jenže, kreslících prostředků je ještě o něco víc. jako je bistr, kovové pisátko (stříbrná tužka), brko, ocelové péro, plastická guma, kuličkové pero, akvarel, rozmývatelné pastelky a tužky, voskové tužky, Flo-master, různé popisovače, perka i štětce, olejové pastely, tyčinky conté a už mě nic nenapadá.

Kdybych se měla rozepsat o jednotlivých kreslících prostředcích dnes, tak to bych asi už nezvládla. Jsem však přesvědčená, že postupem času jich pár popíšu já, nebo některý z kolegů. A pokud byste měli nápad, kterým máme začít, napište nám do komentářů.

Na závěr malé shrnutí

 • kresba je základem všech výtvarných technik
 • základem kresby je linie
 • jen cvičením se v kresbě zdokonalíte
 • nesnažte se naučit kreslit vším, co vám padne do ruky
 • spojte rytmus s kresbou
 • pečlivě zvažte podložku na kterou se chystáte kreslit
 • kresby fixujte, ať vám dlouho vydrží
 • opravu nechte profesionálům

Kresba je řemeslo a až talent z ní dělá umění. Tudíž, naučit se kreslit, a tím pádem zvládnout řemeslo, dokáže opravdu každý. Pokud i vy se chcete naučit kreslit, přihlašte se třeba na kurz pro začátečníky a začněte kreslit.

Držím vám pěsti. A budu moc ráda, když se kresbami pochlubíte i nám.

Kresba skalnaté krajiny s domkem v lineární kresbě na světlém papíře
Kresba hnědou tuší vesnických domků od Vincenta van Gogha
Lenka Husáriková, lektorka kurzů perspektivy pro začátečníky a dizajnéry
Majitelka Babylonie

Do ateliéru jsem se dostala tak, že jsem ho založila. Vystudova jsem SUPŠ sv. Anežky v Českém Krumlově. Začala jsem oboremrestaurátorství deskových maleb, ale ve třeťím ročníku nám obor ministerstvo zrušilo a byla z toho najednou užitá malba.

Čas na vlastní tvorbu si "kradu" o víkendech....Více o lektorovi

Nabídka doporučených kurzů

Na papíru tužkou nakreslená věž barokního kostela v lineární jednobodové perspektivě
Workshop
So/Ne: 09:00 - 16:00 hod
7 hodin
Mírně pokročilí
5 082 Kčvčetně 21% DPH
Studentka kreslí uhlem a pastelem - kurzy kresby pro veřejnost Praha 3
4 termíny
Po: 18:45 - 20:45 hod.
1 termín/120 min.
Začátečníci, mírně pokročilí
5 808 Kčvčetně 21% DPH
Kresby uhlem - studentka kreslí obrázek v kurzu pro úplné začátečníky
Workshop
So/Ne: 11:00 - 16:00 hod.
5 hodin
Začátečníci
3 630 Kčvčetně 21% DPH

Podobné články

Online kurz Lineární perspektivy v živém přenosu, Lenka Husáriková
2 minuty čtení
Online kurz Lineární perspektivy Kurz, na kterém se naučíte lineární perspektivu chápat a vidět . Kurz je pojatý tak, aby ho zvládli i ti, kteří neuměli rýsovat už na základní škole. Žádné složité pojmy ani výklad a přesto získáte daleko víc...
Malířská paleta dřevěná
8 minut čtení
Paleta na olejové barvy Tak a jsme ve finále. Posledním článkem (předchozí články: úvod do malířovi palety , paleta pro míchání akvarelových barev , palety na akryl ) se podíváme na palety pro olejové malby . Článek je rozsáhlý a já si moc přeji,...
plastová malířská paleta na akrylové barvy, akrylové barvy, štětce a skica akrylem
3 minuty čtení
Paleta na akrylové barvy V našem povídání o malířských paletách se pomalu blížíme do finále. Předposlední článek (předchozí články: úvod do malířovy palety , palety pro malbu akvarelem ) je o paletách na míchání akrylových barev . Malba akrylovými...

Napište komentář

Mějte přehled o tom, co se u nás právě děje

Jak mít nejnovější informace z ateliéru? Přihlaste se k jejich odběru.

Informace o ochraně osobních údajů

Kurzy malování a kreslení

Náš ateliér

v Praze na Jiřáku

 • Řipská 1676/25, Praha 3
 • Otevírací doba: Po-Pá od 9 do 21 hod
 • mapa

Možnosti platby

 • Hotově
 • Online
 • Převodem
 • Poukázky
 • Kartou