Těším se na vás v ateliéru Řipská 25, Praha 3 u Jiřího z Poděbrad a v ateliéru v Horních Štěpanicích :)

Správným výběrem palety prodloužíme schnutí akrylových barev i o několik hodin

plastová malířská paleta na akrylové barvy, akrylové barvy, štětce a skica akrylem
3 minuty čtení

Paleta na akrylové barvy

V našem povídání o malířských paletách se pomalu blížíme do finále. Předposlední článek (předchozí články: úvod do malířovy palety, palety pro malbu akvarelem) je o paletách na míchání akrylových barev. Malba akrylovými barvami je děsně populární a studenti barvy míchají snad na všem, co je možné. Ale proč být díky špatně zvolené paletě u tvorby nesoustředěná, když mohu tvořit, aniž bych se musela soustředit na přetečení barev z palety na koberec, muchlající se papír či kinklající se kelímky? A ještě mít k tomu špinavé barvy?

Přála bych si, abyste získali byť jen jednu informaci, o které jste neměli ani tušení, a bude mít pro vaše tvoření nějaký přínos. A snad vám tyto informace pomůžou i při samotném nákupu ve výtvarných potřebách.

Na akrylové barvy "profíci senioři" doporučují palety z plastu s hlubokými zásobníky (jamkami). V hlubokých přihrádkách,
nebo také ďolíčcích či kostičkách, zůstává akrylát o něco málo déle mokrý. Ale nejsou to hodiny.

Známe však několik způsobů, jak schnutí barev prodloužit na plátně i na paletě o několik hodin

- vyzradím už v článku. A u jedné metody 100% natočíme video. Tak nás sledujte :)

I pro akrylovou malbu se používají malířské palety různých

 • velikostí (dle rozměrů díla)
 • tvarů
 • barev (vybereme si barvu dle barvy podložky na kterou malujeme - OPRAVDU!)
 • a materiálů (sklo, porcelán, plexisklo, plast, paleta od Bob Ross, Koh-i-noor …)

Materiál, barva a velikost

Paleta plastová

Nejčastěji se pro malbu akrylem používá paleta plastová. Palety z umělé hmoty prodávají v malých i velkých velikostech. Plastová paleta může být s otvorem pro palec i bez něj. Je velmi lehká, tudíž se dá v ruce dobře držet i větší paleta.
Při malbě špachtlí se vám 100% stane, že si plastovou paletu časem poškrábete. To však u akrylu oproti akvarelu nevadí.
A to proto, že rychle schne a barva se tak ve škrábancích nebude přimíchávat do žádaného barevného tónu.

TIP:

Dá se koupit i paleta se vzduchotěsným víkem, které nám zabrání rychlému schnutí barev.

kulatá plastiková paleta malířská plná akrylových barev + štětec
Václav Špála maluje kytici

pozvánka na Prázdninové kurzy malby akrylem, akvarelem, olejomalba atd.

Dřevěná paleta

Samozřejmě můžeme použít i paletu dřevěnou, ale musela by být dost veliká, protože při malování akrylem se pracuje
na velkých plátnech, tudíž spotřeba barvy je obrovská a barvy se nevejdou na paletu běžné velikosti. Práce s akrylem
na dřevěné paletě není až tak komfortní, protože se barvy dostanou do pórů dřeva a pak je už téměř nemožné je odstranit. Tyto zbytky barev nás poté mohou zmást při míchání barevných tónů.

TIP:

Pokud však budeme chtít dřevěnou paletu použít, raději ji natřeme akrylovým šepsem v tónu barvy, kterou máme namalovaný podklad. Tím i zabráníme nechtěnému vsáknutí barev do dřeva.

Papírová paleta

Papírová paleta je pro malbu akrylem vhodná za předpokladu, že je velká, vosková nebo akvarelová. Myslím, že trhací papírové palety tak velkých rozměrů v obchodě neseženeme. Akryl schne na papírové paletě rychlostí světla. Z toho důvodu ji osobně vůbec NEdoporučuji. Přínosem může být pro někoho to, že se dá po použití zahodit, čímž odpadá starost s čištěním palety.

Kovová paleta

Kovová paleta by byla vhodná za předpokladu, že nerezne (akryl je rozpustný ve vodě) a má jamky, které se dají minimálně zakrýt víkem.

Malířská paleta z porcelánu

Porcelánová paleta, to už je jiný kafe. Nemyslím tím malinké palety z porcelánu, které jsou vhodné pro kaligrafii či akvarel, nýbrž např.porcelánové prkénko na krájení, velké oválné talíře či opravdu velké dlaždice. Taková paleta je těžká, tudíž ji položíme na stolek vedle sebe.

TIP:

Nepoužitou barvu dáme pod folii a zaklopíme ji porcelánovými miskami, hrnky nebo víčky. Pak se můžeme jít během práce třeba i najíst. Do druhého dne barva “zřejmě” zaschne, ale nemusíte se u práce tak nervovat. Pozor, porcelán je těžký a křehký.

Paleta ze skla

Skleněná paleta je na tom stejně jako paleta z porcelánu. Skvělé vlastnosti a ještě má jednu ohromnou přednost jak u techniky malby akrylem, tak i akvarelu a olejomalby. Dá se totiž podložit barevným papírem.

Barva palety

Barvu palety opět volíme dle barvy podmalby na obraze. Není to žádným pravidlem, jen doporučením. Spousta profíků maluje na paletu jen bílé barvy a i tak namíchají odstíny barev, které právě pro malování potřebují - jenže, ti mají s mícháním barev zkušenosti.

Tudíž, pokud chceme mít paletu barevnou, pak si ji už takovou koupíme, nebo si ji obarvíme, či pod sklo vložíme barevný papír.

Velikost a tvar palety

Velikost a tvar palety závisí na preferencích samotného výtvarníka. Obecně opět platí pravidlo, kterého se však nemusíme striktně držet. Velká paleta = velký obraz a naopak. Tvar palety volíme takový, jaký se nám líbí, nebo je k dispozici. Palety jsou

 • obdélníkové, podlouhlé
 • čtyřhranné
 • kulaté, oválné
 • s tvarem ledviny
 • s otvorem pro palec nebo bez něj
 • s jamkami nebo bez

Kupte si paletu takovou, která vám vyhovuje a kterou při práci nebudete téměř vnímat.

Zavírací klasická, malířská dřevěná paleta na akrylovou malbu

Jak čistit paletu

Paletu od akrylových barev čistíme pokud možno ve chvíli, kdy jsou barvy ještě vlhké, a to vlažnou vodou. Pokud barvy zaschnou, musíme se je snažit z palety odloupnout. Jinak je dolů s největší pravděpodobností nedostaneme. Proto je výhodné pro akrylovou malbu používat paletu z materiálu s hladkým povrchem, tedy z umělé hmoty nebo plexiskla.

Kterou paletu mám vzít do plenéru?

Díky tomu, že akrylová malba děsně rychle zasychá, je vhodná i pro malbu v plenéru. V přírodě se kromě v článku uvedených palet osvědčují palety zavírací, jsou však ve většině případů dřevěné.

Zavírací paleta

Malířská paleta zavírací má výhodu v tom, že je součástí kufříku, ve kterém máme i uložené barvy, štětce a vodu či akrylová média a právě pak i uzavíratelnou paletu. Je to překližka s vyvýšenými okraji, ve kterých je po celé délce záděr pro zajíždějící paletu. Místo dřevěné palety je vhodná velikostně stejná laminátová paleta, nebo paleta z plexiskla tloušťky takové, aby nám šla zasunout do kufříku, místo palety dřevěné.

Zavírací paleta vhodná pro malování v plenéru může být součástí malířského stojanu. Tzn. že kufřík + opěrka + nohy jsou jedním tělem na kloubech a jen se v přírodě rozloží a můžete začít malovat.

TIP:

Další způsoby, jak na paletě zachováme barvy pár hodin mokré

 1. Do rozprašovače si nalijeme destilovanou vodu a během práce barvy na paletě i obrazu postřikujeme vodou.
  Proč destilovanou vodou? Protože je zbavená všech minerálů a nebude se tak brzy kazit.
 2. Vezmeme si třeba hlubší pekáč plechový nebo porcelánový či fotografickou misku. Do misky vložíme na míru ustřihnutou filcovou nebo kapilární podložku či savý papír a podložku zalijeme destilovanou vodou. Podložku do misky vmáčkneme tak, aby byla celá a důkladně namočená. Přes podložku pak dáme pár vrstev papírových utěrek, které nebudeme už tolik mačkat do podložky. Přes papírové utěrky položíme pečící papír nebo pergamen, na kterém už můžeme míchat a nandávat barvy. Pokud se nám voda vypaří, odendáme pečící papír a utěrky a zalijeme podložku vodou znovu.
  A tak pořád dokola. Po práci přetáhneme přes misku fólii či igelit. A můžeme jít spát. A to opravdu jít spát :) - tento postup vám brzy natočíme.

To nejdůležitější v kostce

 • Nejběžnější paleta pro akrylovou malbu je plastová
 • Pod skleněné palety si můžeme vložit barevné papíry
 • Velké obrazy = velká paleta
 • Paleta ze dřeva moc vhodná není
 • Dobu zaschnutí akrylových barev na paletě můžeme prodloužit i o den
 • Přihlaste se na kurz malování akrylovými barvami a o technice akrylové malby se naučíte mnohem víc
 • Experimentujete rádi? Pak malba akrylem s Lenkou Černotovou vás zcela uspokojí

A to je pro dnešek všechno :)

Doufám, že pro vás byly informace, které jsem dnes odkryla, zajímavé a že vám při malování pomůžou. Potěší mne, když se podělíte i vy o vaše zkušenosti s používámí palet níže v komentářích, nebo ve skupině on-line konzultací. Nebo nám je napište na ateliérový facebook. Průvodce o paletách zakončím článkem o paletách pro olejomalbu a temperu. tak příště :)

Děkuji za pozornost :)

Lenka Husáriková, lektorka kurzů perspektivy pro začátečníky a dizajnéry
Majitelka Babylonie

Do ateliéru jsem se dostala tak, že jsem ho založila. Vystudova jsem SUPŠ sv. Anežky v Českém Krumlově. Začala jsem oboremrestaurátorství deskových maleb, ale ve třeťím ročníku nám obor ministerstvo zrušilo a byla z toho najednou užitá malba.

Čas na vlastní tvorbu si "kradu" o víkendech....Více o lektorovi

Nabídka doporučených kurzů

Kurz malování akrylem pro začátečníky na plátno, Praha 3
Workshop
So/Ne: 11:00 - 17:00 hod
6 hodin
Začátečníci
4 356 Kčvčetně 21% DPH
Nejdráž vydražený obraz od Jana Zrzavého, Neděle v Carmet
Workshop
So/Ne: 11:00 - 17:00 hod
6 hodin
Začátečníci, mírně pokročilí
4 356 Kčvčetně 21% DPH

Podobné články

Online kurz Lineární perspektivy v živém přenosu, Lenka Husáriková
2 minuty čtení
Online kurz Lineární perspektivy Kurz, na kterém se naučíte lineární perspektivu chápat a vidět . Kurz je pojatý tak, aby ho zvládli i ti, kteří neuměli rýsovat už na základní škole. Žádné složité pojmy ani výklad a přesto získáte daleko víc...
Malířská paleta dřevěná
8 minut čtení
Paleta na olejové barvy Tak a jsme ve finále. Posledním článkem (předchozí články: úvod do malířovi palety , paleta pro míchání akvarelových barev , palety na akryl ) se podíváme na palety pro olejové malby . Článek je rozsáhlý a já si moc přeji,...
Malířská plechová obdélníková paleta na akvarelové barvy
3 minuty čtení
Paleta na akvarelové, kvašové, prostě vodové barvy Máme tu další díl o paletách. Tentokrát se podrobněji podíváme na palety pro míchání akvarelových , kvašových , prostě všech vodových barev . I když jste nečetli úvod do malířovy palety , měli byste...

Komentáře (1)

Obrázek uživatele Ivet
Super článek, dozvěděla jsem se i věci co jsem nevěděla a to maluju :)!!

Napište komentář

Mějte přehled o tom, co se u nás právě děje

Jak mít nejnovější informace z ateliéru? Přihlaste se k jejich odběru.

Informace o ochraně osobních údajů

Kurzy malování a kreslení

Náš ateliér

v Praze na Jiřáku

 • Řipská 1676/25, Praha 3
 • Otevírací doba: Po-Pá od 9 do 21 hod
 • mapa

Možnosti platby

 • Hotově
 • Online
 • Převodem
 • Poukázky
 • Kartou