Těším se na vás v ateliéru Řipská 25, Praha 3 u Jiřího z Poděbrad a v ateliéru v Horních Štěpanicích :)
Kovové pisátko
Kovové pisátko vytlačil v 17. století grafit (grafitová tuha - tužka). Kovovým pisátkem kreslil např. Albrecht Dürer (1471 - 1528) malíř, grafik a teoretik.
Kovové pisátko a jeho podoby
- kovový hrot
- stříbrné písátko
- olověné pisátko
Kresba kovovým pisátkem
Kresba byla jemná, měkká, lehce roztíratelná. Tvrdší a trvanlivější byly kresby olověnocínovými pisátky.
Kovová jehlice, násadka byla ze dřeva nebo kovu nesla hrot ze stříbra, olova, cínu a jejich slitin.
Kresba vznikala otěrem kovu o podložku. Ta se připravovala gruntováním kostní moučkou (popelem pálených kostí pojených klihem nebo arabskou gumou).
Kovovým pisátkem se v dnešní době kreslí velmi vzácně, přitom výsledné kresby jsou krásné, jemné a připomínají suchou jehlu. Pokud si však tuto kreslící pomůcku chcete vyzkoušet, nic vám v tom určitě nebrání.
Jak na to
Kresba kovovým pisátkem má šedomodrou, stříbrnou barvu, časem však kresba zhnědne. Kresbu není třeba fixovat. Nepovedená kresba nejde opravit. Je možné jí zarámovat pod sklo.
Podklad
- Papír, karton,
- sololit, MDF
Karton, papír nebo sololitová podložka, MDF rovnoměrně natřete kvašovou bílou nebo jinou pastelově světlou barvou či akvarelovou barvou smíchanou s bílou temperou. Nátěr jedním směrem musí být tenký a jednolitý.
Druhou tenkou vrstvu natřete v opačném směru (jako šepsování).
Třetí vrstvu již neaplikujte, podklad by mohl popraskat.
Pro podkladový nátěr použijte i jiných materiálů např. kostní moučku, sádrovec, křídu a to vše pojte buď lihem nebo roztokem arabské gumy.
Podkladový nátěr lze připravit i barevně v různých plochách.
Technika kresby
- kovové pisátko
- stříbrné pisátko
- olověné pisátko
Stačí uchytit olověný hřebík nebo drát do versatilky nebo jiného úchytu např. dřevěného a konec hřebíku nebo drátu na smirkovém papíru zaoblit. Pokud necháte hrot ostrý, "proškrábnete" papír a zničíte tak vaší kresbu.
Při kresbě dochází k obrušování, tím k rozšíření hrotu. proto tenké linie kreslete okrajem hřebíku (drátku).
Technika kresby kovovým pisátkem není určená pro veliké formáty. Kresbu jemně a rytmicky šrafujte třeba do všech směrů nebo použijte pouze lineární kresbu.
Kresbu kovovým pisátkem trénujte třeba na skvělých van Goghových perokresbách krajin, kde Vincent používá mnoho rozličných šrafu. Touto technikou kreslili snad všichni velikáni, tudíž, naučit se kreslit kovovým pisátkem pro vás nebude vůbec problém.
Máte zájem touto historickou technikou kreslit? Napište nám. (info@babylonie.cz a do předmětu napište zájem o workshop kovového pisátka) a do prázdnin 2016 pro vás nedělní kurz připravíme. Těšte se, bude na co.