Ak. mal. Miroslav Pesch

Ak. mal. Miroslav Pesch, lektor moderní a postmoderní malby

Do Ateliéru Babylonie.cz mne přivedla náhoda. Setkal jsem se, myslím že to mohlo být v roce 2012, během tzv. kurzu Letní akademie na AVU v Praze s Lenkou Husárikovou.

Pracuji jako odborný asistent  na AVU v Praze v Grafických dílnách, ve kterých mám na starost jednu z grafických technik: sítotisk a serigrafii. V současné době nevystavuji, dalo by se říci, že se spíše připravuji na autorskou výstavu. Pokud jde o výstavy společné, tak těch se zůčastňuji pravidelně, ale nevedu si o nich žádné statistiky, protože to považuji za zbytečné. Půjde o výstavu mých maleb, možná doplněnou grafikami. Malbu jsem na AVU v Praze vystudoval, grafikou se v současné době živím.

Pokud mám říct něco o sobě, je dosti těžké se hodnotit, v určitém slova smyslu dokonce značně zavádějící. Můj způsob komunikace s lidma, a je jedno jestli se jedná o studenty škol, frekventanty různých kurzů nebo soukromé osoby, je vždy založen na tom, že se snažím říkat věci v co nejširším kontextu. Tento přístup jsem měl vždy, ale ne vždy jsem se setkal, spíše v několika případech, s kladnou odezvou. Bylo to dáno tím, že jsou lidé, kteří se snaží dozvědět co nejvíce informací a skromně se drží v pozadí. Ale jsou i někteří, kteří vlastně nic takového nechtějí a silně demonstrují svůj vlastní názor. Myslím si, zcela neskromně, že za ta léta, co učím, toho vím o malbě jako médiu, a dnes mohu říci i o grafice, docela dost. Prakticky i teoreticky.

Toto je snad i to, co mohu nabídnout. Určitý rozměr či rozsah informací, který je proporcionální v  technologickém a teoretickém měřítku. Určitý rámec a vymezené pole znalostí a dovedností, které je definováno  nejenom disciplinárně výtvarně, ale vytváří i určitý vhled do historie a teorie umění v tom nejširším kontextu. Upřímně řečeno, nic jiného mne taky nezajímá. Samozřejmě čistě odborně vyjma technologie a techniky malby a dnes i grafiky.

Můj současný „citát“ zní: „Nemaluji to, co vidím, ale to, co obraze vím“( Je to vlastně volná parafráze Cezannova výroku).

Možná, že to definuje i mé životní období, které bylo dosti analytické. Pomalu od tohoto výroku upouštím, ale zatím nenahradil novým. V umění se orientuji pochopitelně na témata, která mne nejvíce zajímají. Snad nejméně jsou mi blízká témata politická, i když znám spoustu výtvarných děl orientovaných právě tímto směrem. Nejbližší jsou mi témata osobní. Měl jsem vždy blíže k určitým symbolům než převyprávěným alegoriím. Ale i toto hledisko se časem mění. V umění neexistuje žádný zákon ve smyslu přírodních věd. Jakákoliv kauzalita zde probíhá jinak, obrazně řečeno více psychologicky.

Akvarelová malba vrcholu kopce se stromy, loukou a hnědým polem
Pobytový kurz
Pá-Ne: 10:00 - 18:00 hod
16 hodin a více
Začátečníci, mírně pokročilí
4 259 Kčvčetně 21% DPH
Expresivně laděná krajinomalba. Tmavě zelenohnědé stromy a polní cesta v západu slunce
Pololetní kurz
Út: 18:00 - 21:00 hod
19 termínů/57 hod
1hod. 177 včetně DPH
Mírně pokročilí
10 070 Kčvčetně 21% DPH

Naši další lektoři

Lenka Husáriková, lektorka kurzů perspektivy pro začátečníky a dizajnéry

Do ateliéru jsem se dostala tak, že jsem ho založila. Vystudova jsem SUPŠ sv. Anežky v Českém Krumlově.

MgA. Beata Kuruczová, lektorka kurzů přípravy k talentovým zkouškám

Do ateliéru Babylonie mne přivedla Karolína a zájem o tuto práci, se kterou jsem měla již zkušenost.

MgA. Lenka Černotová

K práci v kurzech mě přivedla má kamarádka, která zde působí jako lektorka (Eva Vápenková). Poslední tři roky jsem na mateřské dovolené. Svůj čas jsem dělím mezi dcerku a malbu.

MgA. Karolína Jelínková, lektorka kurzů pro začátečníky a pokročilé

Studovala v ateliéru malby na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Malby Roberta Šalandy.

MgA. Eva Vápenková, kurzy Historické malby a grafiky

Do výtvarného ateliéru Babylonie Lenky Husárikové mě doporučil můj bývalý pedagog ak. mal. Miroslav Pesch z AVU.

Daniela Renčová, lektorka kurzů Kaligrafické malby

Přišla jsem do ateliéru, abych mohla předat dál svojí radost z malování technikou Kaligrafické malby.

MgA. Jiří Kučera malíř a designér skla

MgA. Jiří Kučera (1974) je absolventem ateliéru kresby prof. Jitky Svobodové na pražské AVU. Jako malíř se dlouhodobě zabývá tématem krajinomalby.

malířka Žofie Kumštová

Do ateliéru Babylonie mě doporučila a přivedla kolegyně Beáta. Studuji na AVU v ateliéru malby IV. u MgA. Marka Meduny (dříve Ak. mal. Martin Mainer).

Max Vajt, lektor kurzů Umělecké fotografie

V umění se zaměřuji především na bourání hranic. Myslím si, že Fotografie nekončí "jen" zmáčknutím spoušti. Podstatná je i její materiální část, která nabízí mnohé další způsoby jejího opracování.

Helena Kovaříková, lektorka skicování a perspektivy pro Designery

Do ateliéru mě přivedla sama Lenka. Studovala jsem v Babylonii perspektivu pro užití v interiérovém designu. Po té jsem navštěvovala ke soukromým konzultacím pana Ing. arch. Lubomíra Kočinského.

Mějte přehled o tom, co se u nás právě děje

Jak mít nejnovější informace z ateliéru? Přihlaste se k jejich odběru.

Informace o ochraně osobních údajů

Kurzy malování a kreslení

Náš ateliér

v Praze na Jiřáku

  • Přemyslovská 2346/11, Praha 3
  • Otevírací doba: Po-Pá od 9 do 21 hod
  • mapa

Možnosti platby

  • Hotově
  • Online
  • Převodem
  • Poukázky
  • Kartou