Těším se na vás v ateliéru Řipská 25, Praha 3 u Jiřího z Poděbrad a v ateliéru v Horních Štěpanicích :)

MgA. Daniela Renčová

Daniela Renčová, lektorka kurzů Kaligrafické malby

Přišla jsem do ateliéru, abych mohla předat dál svojí radost z malování technikou Kaligrafické malby. Kaligrafická malba se snaží vystihnout podstatné rysy zobrazovaného předmětu a počítá s tím, že divák použije svou představivost. Je kladen důraz na jednoduchost a harmonii s přírodou. Podstatu jednotlivých objektů zachycuje střídmými a rychlými tahy štětcem.

V současnosti (2018) jsem ukončila magisterské studium na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Absolvovala jsem Střední umělecko-průmyslovou školu na Žižkově Náměstí v Praze 3 - obor Užitá malba. Věnuji se ilustraci již řadu let, ale mojí největší vášní je kaligrafické malba. Inspiraci získávám na svých cestách do Japonska a studiem japonských mistrů. Moje výtvarné pojetí ilustrací získalo cenu Vojtěcha Preissiga od Spolku českých bibliofilů v soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2012 a Cenu ředitele Ústavu umění a designu za vynikající bakalářskou práci.

Studovala jsem kaligrafickou malbu na kurzu vedeném známou japonskou malířkou Kumi Machida. Absolovovala jsem workshop
s mistryní výroby štětců paní Tanaka a s japonskou malířkou Harumi Yamada, která žije nyní v Čechách. Kaligrafii jsem se učila
u Reného Ochiai. Na svých cestách po Japonsku jsem prohlubovala svoje znalosti, studovala jsem a poznávala staré japonské mistry
v muzeích, chrámech a palácích. Při malování usiluji o vyjádření podstaty znázorňovaného předmětu. Inspiruji se japonskou estetikou, cením si menší nad rozměrné, intimní nad působivé, jednoduché nad složité, přirozené nad umělé.

Mám za sebou řadu vlastních i kolektivních výstav. Jsem empatický a zkušený lektor, který může přizpůsobit výuku individuálním potřebám studentů. Kurz účastníky seznámí s tradičními japonskými technikami tušové malby, naučí je různým technologickým dovednostem, pomůže jim zorientovat se v materiálech a nástrojích pro kaligrafickou malbu tuší na papír. Kaligrafická malba je jedinečným nástrojem pro výtvarnou seberealizaci a relaxaci od starostí běžného života. Do Babylonie přináším výuku exotické malířské techniky s tisíciletou tradicí. Mými koníčky jsou: umění, japonská kultura, cestování, historie, tanec a etnologie.

"Nepovažuji malování za profesi, ale za životní poslání."

Mrkněte se na všechny Kaligrafické malby a ilustrace Daniely Renčové

Naši další lektoři

Lenka Husáriková, lektorka kurzů perspektivy pro začátečníky a dizajnéry

Do ateliéru jsem se dostala tak, že jsem ho založila. Vystudova jsem SUPŠ sv. Anežky v Českém Krumlově.

Ak. mal. Miroslav Pesch, lektor moderní a postmoderní malby

Do Ateliéru Babylonie.cz mne přivedla náhoda. Setkal jsem se, myslím že to mohlo být v roce 2012, během tzv. kurzu Letní akademie na AVU v Praze s Lenkou Husárikovou.

Mějte přehled o tom, co se u nás právě děje

Jak mít nejnovější informace z ateliéru? Přihlaste se k jejich odběru.

Informace o ochraně osobních údajů

Kurzy malování a kreslení

Náš ateliér

v Praze na Jiřáku

  • Řipská 1676/25, Praha 3
  • Otevírací doba: Po-Pá od 9 do 21 hod
  • mapa

Možnosti platby

  • Hotově
  • Online
  • Převodem
  • Poukázky
  • Kartou