MgA. Daniela Renčová

Daniela Renčová, lektorka kurzů Kaligrafické malby

Přišla jsem do ateliéru, abych mohla předat dál svojí radost z malování technikou Kaligrafické malby. Kaligrafická malba se snaží vystihnout podstatné rysy zobrazovaného předmětu a počítá s tím, že divák použije svou představivost. Je kladen důraz na jednoduchost a harmonii s přírodou. Podstatu jednotlivých objektů zachycuje střídmými a rychlými tahy štětcem.

V současnosti (2018) jsem ukončila magisterské studium na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Absolvovala jsem Střední umělecko-průmyslovou školu na Žižkově Náměstí v Praze 3 - obor Užitá malba. Věnuji se ilustraci již řadu let, ale mojí největší vášní je kaligrafické malba. Inspiraci získávám na svých cestách do Japonska a studiem japonských mistrů. Moje výtvarné pojetí ilustrací získalo cenu Vojtěcha Preissiga od Spolku českých bibliofilů v soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2012 a Cenu ředitele Ústavu umění a designu za vynikající bakalářskou práci.

Studovala jsem kaligrafickou malbu na kurzu vedeném známou japonskou malířkou Kumi Machida. Absolovovala jsem workshop
s mistryní výroby štětců paní Tanaka a s japonskou malířkou Harumi Yamada, která žije nyní v Čechách. Kaligrafii jsem se učila
u Reného Ochiai. Na svých cestách po Japonsku jsem prohlubovala svoje znalosti, studovala jsem a poznávala staré japonské mistry
v muzeích, chrámech a palácích. Při malování usiluji o vyjádření podstaty znázorňovaného předmětu. Inspiruji se japonskou estetikou, cením si menší nad rozměrné, intimní nad působivé, jednoduché nad složité, přirozené nad umělé.

Mám za sebou řadu vlastních i kolektivních výstav. Jsem empatický a zkušený lektor, který může přizpůsobit výuku individuálním potřebám studentů. Kurz účastníky seznámí s tradičními japonskými technikami tušové malby, naučí je různým technologickým dovednostem, pomůže jim zorientovat se v materiálech a nástrojích pro kaligrafickou malbu tuší na papír. Kaligrafická malba je jedinečným nástrojem pro výtvarnou seberealizaci a relaxaci od starostí běžného života. Do Babylonie přináším výuku exotické malířské techniky s tisíciletou tradicí. Mými koníčky jsou: umění, japonská kultura, cestování, historie, tanec a etnologie.

"Nepovažuji malování za profesi, ale za životní poslání."

Mrkněte se na všechny Kaligrafické malby a ilustrace Daniely Renčové

Studenti kaligrafické malby učící se kaligrafické tahy tuší na novinový papír
Workshop
So/Ne: 11:00 - 18:00 hod
7 hodin
Začátečníci
2 541 Kčvčetně 21% DPH

Naši další lektoři

Lenka Husáriková, lektorka kurzů perspektivy pro začátečníky a dizajnéry

Do ateliéru jsem se dostala tak, že jsem ho založila. Vystudova jsem SUPŠ sv. Anežky v Českém Krumlově.

Ak. mal. Miroslav Pesch, lektor moderní a postmoderní malby

Do Ateliéru Babylonie.cz mne přivedla náhoda. Setkal jsem se, myslím že to mohlo být v roce 2012, během tzv. kurzu Letní akademie na AVU v Praze s Lenkou Husárikovou.

MgA. Beata Kuruczová, lektorka kurzů přípravy k talentovým zkouškám

Do ateliéru Babylonie mne přivedla Karolína a zájem o tuto práci, se kterou jsem měla již zkušenost.

MgA. Lenka Černotová

K práci v kurzech mě přivedla má kamarádka, která zde působí jako lektorka (Eva Vápenková). Poslední tři roky jsem na mateřské dovolené. Svůj čas jsem dělím mezi dcerku a malbu.

MgA. Karolína Jelínková, lektorka kurzů pro začátečníky a pokročilé

Studovala v ateliéru malby na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Malby Roberta Šalandy.

MgA. Eva Vápenková, kurzy Historické malby a grafiky

Do výtvarného ateliéru Babylonie Lenky Husárikové mě doporučil můj bývalý pedagog ak. mal. Miroslav Pesch z AVU.

MgA. Jiří Kučera malíř a designér skla

MgA. Jiří Kučera (1974) je absolventem ateliéru kresby prof. Jitky Svobodové na pražské AVU. Jako malíř se dlouhodobě zabývá tématem krajinomalby.

malířka Žofie Kumštová

Do ateliéru Babylonie mě doporučila a přivedla kolegyně Beáta. Studuji na AVU v ateliéru malby IV. u MgA. Marka Meduny (dříve Ak. mal. Martin Mainer).

Max Vajt, lektor kurzů Umělecké fotografie

V umění se zaměřuji především na bourání hranic. Myslím si, že Fotografie nekončí "jen" zmáčknutím spoušti. Podstatná je i její materiální část, která nabízí mnohé další způsoby jejího opracování.

Helena Kovaříková, lektorka skicování a perspektivy pro Designery

Do ateliéru mě přivedla sama Lenka. Studovala jsem v Babylonii perspektivu pro užití v interiérovém designu. Po té jsem navštěvovala ke soukromým konzultacím pana Ing. arch. Lubomíra Kočinského.

Mějte přehled o tom, co se u nás právě děje

Jak mít nejnovější informace z ateliéru? Přihlaste se k jejich odběru.

Informace o ochraně osobních údajů

Kurzy malování a kreslení

Náš ateliér

v Praze na Jiřáku

  • Přemyslovská 2346/11, Praha 3
  • Otevírací doba: Po-Pá od 9 do 21 hod
  • mapa

Možnosti platby

  • Hotově
  • Online
  • Převodem
  • Poukázky
  • Kartou