Těším se na vás v ateliéru Řipská 25, Praha 3 u Jiřího z Poděbrad a v ateliéru v Horních Štěpanicích :)

Rákos

Kresba rákosem

Rákos je velmi starý kreslící nástroj, kreslí se s ním do současnosti. Rákos je velmi oblíbený a ani se tomu nedivím. Užívání rákosového pera obnovili humanisté.

Rákos, jak vypadá

Rákos je buničinová (porézní, měkká) rourka s tvrdými hranami, které musíte zaříznout (podle vašich potřeb), abyste s ním mohli kreslit. Měl by být 15 - 20 cm dlouhý, tak akorát do ruky.

Jak kreslit rákosem

Rákosem se kreslí tak, jak si ho seříznete. Tzn. když potřebujete nakreslit tenkou linii, pak rákos seříznete do velmi tenké špičky. Pokud potřebujete nakreslit tlustou linku, pak rákos seříznete na plocho. Rákos má rozpětí linky od 0,1 asi do 5mm. Tuš i inkoust můžete nanášet dovnitř do rákosu, pak se vyhnete "kaňkám" (silné stékance tuše, inkoustu), které vznikají po namočení.

.Jak kresba rákosem vypadá?

Kresba rákosem může mít stopu linky stejnou i různorodou, je dynamická, lehká, měkká, tvárná. Můžete ji posléze kolorovat akvarelem. Na rákos netlačte. Rákos je podobný perokresbě, prohlédněte si dílo Mikoláše Alše (1852 - 1913) a přečtěte si informace o životě a díle Mikoláše Alše, tohoto bravurního kreslíře a malíře, který dost často kreslil perem (tzv. perokresba), dřívkem i rákosem. Rákosovým perem kreslil i Hans Holbein ml., který stejně jako jeho otec kreslil dokonalé portréty.

Kdy použít kresbu rákosem?

To je velmi individuální. Většinou při kresbě v plenéru, protože je po ruce. Rákos stačí uříznout, seříznout a už kreslíte. Rákosem se dá kreslit na jakýkoliv papír.
Používám kresbu rákosem při kurzech kreslení pro pokročilé. Proč? Až po zvládnutí kresby rákosem, vás na kurzu učím kreslit ocelovým pérkem. Mám pak větší jistotu, že perka nerozskřípete a vaše ruka bude jistější.

Zkusili jste někdy kreslit rákosem a jak se vám s ním kreslilo? Kreslil rákosovým perem Vincent van Gogh?

Mějte přehled o tom, co se u nás právě děje

Jak mít nejnovější informace z ateliéru? Přihlaste se k jejich odběru.

Informace o ochraně osobních údajů

Kurzy malování a kreslení

Náš ateliér

v Praze na Jiřáku

  • Řipská 1676/25, Praha 3
  • Otevírací doba: Po-Pá od 9 do 21 hod
  • mapa

Možnosti platby

  • Hotově
  • Online
  • Převodem
  • Poukázky
  • Kartou