!Od září 2020 je ateliér v ulici Přemyslovská 11 ZAVŘENÝ! Výtvarné kurzy probíhají v ateliéru Řipská 25, Praha 3 u Jiřího z Poděbrad
Ředila olejových barev
REKTIFIKOVANÝ TERPENTÝN
neměl by po zaschnutí na filtračním papíru zanechat mastný flek. Spousta kolegů malířů používá terpentýn koupený v drogerii (není rektifikovaný), má v sobě i nečistoty - stačí ho přefiltrovat přes filtrovaný papír a pokud z něho chcete mít rektifikovaný terpentýn, pak použijte destilační přístroj - to se vám asi ale chtít dělat nebude, že? Terpentýn se dá koupit i ve výtvarných potřebách pod názvem např. Terpentýnový olej nebo Rektifikovaný terpentýn. S terpentýnem sice barva usychá rychleji ale jako takový má i svoje nevýhody a to že barvy nepatrně žloutnou a povrch barvy je matný.
LAKOVÝ BENZÍN (ředidlo S6006)
pozor - nerozpouští pryskyřice a polymerované oleje
PETROLEJ
rychleschnoucí petrolej, téměř nezapáchá, nemění barvy zato silnějí rozpouští barvy. Kdysi k vůli silnému rozpouštění barev se radilo v petroleji nechat roztát trochu vosku. Je vhodné pro alergiky.
SLUNEČNICOVÝ, HŘEBÍČKOVÝ, LEVANDULOVÝ A KARAFIÁTOVÝ OLEJ
zpomalují schnutí olejových barev o několik dní. jsou to většinou etherické oleje. Rozpouštějí spodní barvy taky dostatečně a jelikož jsou mastné, tak barvy tmavnou. Velmi pomalu schne karafiátový olej, který se používal kdysi pro malbu Alla Prima schne až 40 dnů a radí se ho užívat co nejméně.
VODA
pouze pro olejové barvy určitých značek. Olejové barvy ředěné vodou nejsou prověřené dobou, tudíž se neví jestli se voda přichytí k barvě, tedy k filmu barvy. Dalším nebezpečím může být že barva dokonale neproschne, nemusí být stabilní na podkladě a může také měnit barevnost - což není i u jiných olejů a rozpouštědel žádna novinka.
Výrobci se předhání ve výrobě různých náhražek nebo nových ředidel.
Osobně používám již léta terpentýn, barvy rozzářim médiem ale zkusila jsem jako ředidlo i petrolej a nezapáchající ředidlo. Chyběla mi však vůně terpentýnu - ha, nejsem závislá :D Co nepoužívám je sikativ - dávám si s malbou obrazů práci a nechci být později překvapená s popraskáním malby jen proto, že jsem nakapala o ři kapky více sikativu, než jsem měla.
Recept na Hauserovo ředítko:
1 díl terpentýnu, 1 díl damarového laku a 1 díl lněného oleje.
Je-li olej zahuštěný, je tím směs ještě lepší. Podobné složení má i Haarlemský sikativ, který místo damar obsahuje kopál - ale více žloutne. Hauserovo ředítko se používá už jako médium.