Těším se na vás v ateliéru Řipská 25, Praha 3 u Jiřího z Poděbrad a v ateliéru v Horních Štěpanicích :)

Ředila olejových barev

REKTIFIKOVANÝ TERPENTÝN

neměl by po zaschnutí na filtračním papíru zanechat mastný flek. Spousta kolegů malířů používá terpentýn koupený v drogerii (není rektifikovaný), má v sobě i nečistoty - stačí ho přefiltrovat přes filtrovaný papír a pokud z něho chcete mít rektifikovaný terpentýn, pak použijte destilační přístroj - to se vám asi ale chtít dělat nebude, že? Terpentýn se dá koupit i ve výtvarných potřebách pod názvem např. Terpentýnový olej nebo Rektifikovaný terpentýn.  S terpentýnem sice barva usychá rychleji ale jako takový má i svoje nevýhody a to že barvy nepatrně žloutnou a povrch barvy je matný.

LAKOVÝ BENZÍN (ředidlo S6006)

pozor - nerozpouští pryskyřice a polymerované oleje

PETROLEJ

rychleschnoucí petrolej, téměř nezapáchá, nemění barvy zato silnějí rozpouští barvy. Kdysi k vůli silnému rozpouštění barev se radilo v petroleji nechat roztát trochu vosku. Je vhodné pro alergiky. 

SLUNEČNICOVÝ, HŘEBÍČKOVÝ, LEVANDULOVÝ A KARAFIÁTOVÝ OLEJ

zpomalují schnutí olejových barev o několik dní. jsou to většinou etherické oleje. Rozpouštějí spodní barvy taky dostatečně a jelikož jsou mastné, tak barvy tmavnou. Velmi pomalu schne karafiátový olej, který se používal kdysi pro malbu Alla Prima schne až 40 dnů a radí se ho užívat co nejméně.

VODA

pouze pro olejové barvy určitých značek. Olejové barvy ředěné vodou nejsou prověřené dobou, tudíž se neví jestli se voda přichytí k barvě, tedy k filmu barvy. Dalším nebezpečím může být že barva dokonale neproschne, nemusí být stabilní na podkladě a může také měnit barevnost - což není i u jiných olejů a rozpouštědel žádna novinka.

Výrobci se předhání ve výrobě různých náhražek nebo nových ředidel.

Osobně používám již léta terpentýn, barvy rozzářim médiem ale zkusila jsem jako ředidlo i petrolej a nezapáchající ředidlo. Chyběla mi však vůně terpentýnu - ha, nejsem závislá :D Co nepoužívám je sikativ - dávám si s malbou obrazů práci a nechci být později překvapená s popraskáním malby jen proto, že jsem nakapala o ři kapky více sikativu, než jsem měla.

Recept na Hauserovo ředítko:

1 díl terpentýnu, 1 díl damarového laku a 1 díl lněného oleje.
Je-li olej zahuštěný, je tím směs ještě lepší. Podobné složení má i Haarlemský sikativ, který místo damar obsahuje kopál - ale více žloutne. Hauserovo ředítko se používá už jako médium.

Mějte přehled o tom, co se u nás právě děje

Jak mít nejnovější informace z ateliéru? Přihlaste se k jejich odběru.

Informace o ochraně osobních údajů

Kurzy malování a kreslení

Náš ateliér

v Praze na Jiřáku

  • Řipská 1676/25, Praha 3
  • Otevírací doba: Po-Pá od 9 do 21 hod
  • mapa

Možnosti platby

  • Hotově
  • Online
  • Převodem
  • Poukázky
  • Kartou