Těším se na vás v ateliéru Řipská 25, Praha 3 u Jiřího z Poděbrad a v ateliéru v Horních Štěpanicích :)

Umělecké malířské štětce - druhy štětců

Velikosti štětců

Umělecké malířské štětce se vyrábějí se ve velikostech od 00 až po 50 (ty největší). Od 00 do cca velikosti 24 existují v sudých číslech, pak už jen jako 25, 30, 40 a 50. Samozřejmě velikosti se u různých výrobců liší, protože nejsou standardizované.
Jakmile už štětce budete mít doma, tak je nejprve vymyjte, protože jsou natřené vrstvou škrobu nebo arabskou gumou, aby držely tvar. Také je dobré si s nimi jemně v rukách pohrát a opravdu jemně tahat za vlasy či štětiny. Malířské štětce tak zbavíte neuchycených chlupů, které by vám mohly zůstat v malbě. A ty se pak těžko pinzetou sbírají - nebojte, jde to.

Péče o štětce

Při malbě akvarelem nenecháváme štětce namočené ve vodě delší dobu, voda ničí rukojeť. Při malbě akrylem si dáváme pozor, aby nám v štětcích nezaschnul akryl, protože velmi rychle schne a štětce se mohou nenávratně zničit. Olejové barvy nezasychají tak rychle, ale nikdy nenecháváme štětce v nádobě s terpentýnem, protože nám je spálí.

Nejlepší je štětce vůbec nevymývat v terpentýnu. Terpentýn použijeme pouze tehdy, pokud jsme malovali pastózně, štětinovými štětci, do nichž se barva silně zažrala. Nikdy ne na štětce vlasové, které jsou jemné a o to náchylnější k poškození.

Štětce nikdy nezkracujte stříháním chlupu. Vaše štětce nikomu nepůjčujte - bude se vám s nimi špatně malovat.

Čím mýt štětce?

Univerzální způsob na čištění nějakého štětce, který jsme použili na libovolnou techniku, je následující:
Ihned po ukončení práce štětce vypereme pod tekoucí teplou (ne vařící, mělo by jít o teplotu těla) vodou jádrovým mýdlem. Vlas s jádrovým mýdlem třeme jemně krouživým pohybem v dlani. Po ukončení čištění, vytřepeme ze štětců přebytečnou vodu a jemně zformujeme chlupy mezi prsty do původního tvaru. Štětce nechte zaschnout v leže.

Druhy štětců

Vyznat se v druzích štětců z veliké nabídky v obchodech s výtvarnými potřebami bývá někdy nadlidský úkol pro zkušeného výtvarníka, natož pro člověka, který s malováním teprve začíná. Zkusíme vám všem nastínit, čeho se v obchodě můžete při výběru štětce držet. Štětce rozeznáváme k profesionálnímu a hobby použití (tzv. školní nebo studentské). Setkáte se určítě s dalším dělením...

Syntetické (umělé) štětce

V dnešní době se syntetické štětce vyrovnají v kvalitě štětcům organickým. Poznáme je tak, že mají štetiny často čistě bílé, případně šedé, zelené, oranžové a pod.

Organické (přírodní) štětce

Vyráběné továrně, ty nejlepší jsou vyráběny ručně ze zvířat. Používají se různé vlasy, jako např. poník, veverka, štětiny z prasete aj.

Štětinové štětce

Mohou být syntetické i organické. Mají hrubé, drsné štětiny v porovnání se štětci vlasovými. Vyrábějí se kulaté i ploché, jsou vhodné na malování technikou ala prima, dále na malování na drsné povrchy, při používání pastózní malby (tzv. IMPASTO), kdy se barvy z tuby neředí žádným médiem, a proto jsou velmi hutné. Používají se při olejomalbě, tempeře, akrylu i akvarelu.

Vlasové štětce

Existují syntetické i organické, v mnoha tvarech, ať už plochých, kulatých nebo speciálních pro přesný účel, jako např. malování vlasů, trávy, atd. Pro jejich jemnnosť se nepoužívají na malbu ala prima, ale na malbu vrstvenou, na lazury, ty nejjemnější se používají na závěrečné lakování. Barvy musí být při malbě těmito typy štětců naředěné, aby byla textura barvy vláčná a dlouhá, jinak vlasy velmi rychle nasáknou pigment a těžko se jimi vytváří stopa. Doporučený povrch pro vlasové štětce je hladký, pokud jde o šepsované plátno, vícekrát zbroušený. Techniky, při kterých můžeme tyto štětce využít jsou následující: olej, akryl, akvarel, kvaš atd.

Kulaté štětce

Tento typ štětců, spolu s plochými, patří mezi nejčastěji používané a jsou vhodné jako základ pro začátečníky. Kulaté štětce mají kulaté břicho, které v sobě udrží hodně barvy. Při použití rozředěné barvy s nimi vytvoříme měkké tahy, kterými si můžeme nastínit počáteční kompozici. Pokud pracujeme s hustou barvou, zanechávají energické stopy a dají se jimi pokrýt velké plochy na obraze. S vlasovými štětci, můžeme špičkou udělat i velmi jemné linky, což se nám u štětinových štětin nepodaří. Kulaté vlasové štětce se při malbě akvarelu používají nejčastěji. Existují i štětce s kratšími chlupy, tzv.

 • Tečkovací štětce, které se používají při malbě miniatur nebo malbě květin a detailů, kde je třeba velmi dobré ovládání štětce.
 • Oválné štětce jsou kulaté štětce, které nemají na konci špičku. Rychle jimi pokryjeme při malbě akvarelu velké plochy - vhodné např. pro malbu květin.
Ploché štětce

Dlouhé ploché štětce mají čtvercový konec s dlouhými chlupy a udrží v sobě hodně barvy. Při malbě s nimi vyplníme velké plochy nebo vytvoříme dlouhé plynulé tahy. Hranou nebo špičkou se dá vytvořit jemná rovná linka.

 • Světla jsou krátké ploché štětce, kterými umíme vybírat barvu z míst na podkladu, kde chceme naznačit světlo. Mají stejný tvar jako regulérně ploché štětce, ale mají mnohem kratší a tuhé chlupy. Užitečné jsou i při nanášení husté a těžké barvy při technice IMPASTO.
 • Ploché akvarelové štětce se používají k vyplnění velkých ploch. Mají hranaté zakončení, štětiny jsou nasazeny v pólech násadky, naberou velké množství barvy a jejich obrácených koncem se dají na obraze vytvořit čisté, tvrdé linie.
 • Filbert - je plochý štětec se zakulaceným koncem. Dají se jím vytvořit měkké ploché tahy, zakulacený tvar umožňuje výborné ovládání a kromě toho se používá k propojování barevných ploch a změkčování hran.
 • Vějířovitý štětec (tzv. rozháněč) se vyrábí vlasový i štětinový. Maluje se jim tráva (štětinové), obloha, jemné přechody a gradace (vlasové).
 • Rigger - je štětec kulatý, dlouhý a tenký. Chlupy má velmi pružné a nasaje do sebe velké množství barvy, čímž umožní malovat dlouhé, tenké čáry. Jsou výborné i na psaní.

Chybí vám v článku nějaká informace o štětcích nebo obrázky? Napište nám.

Mějte přehled o tom, co se u nás právě děje

Jak mít nejnovější informace z ateliéru? Přihlaste se k jejich odběru.

Informace o ochraně osobních údajů

Kurzy malování a kreslení

Náš ateliér

v Praze na Jiřáku

 • Řipská 1676/25, Praha 3
 • Otevírací doba: Po-Pá od 9 do 21 hod
 • mapa

Možnosti platby

 • Hotově
 • Online
 • Převodem
 • Poukázky
 • Kartou